İlköğretim 8.sınıf TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersi'nin Kurtuluş Savaşı Dönemi ünitesinin işlenişinde karşılaşılan problemlere ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
The opinion of teachers and the students relating to the problems which are encounteret while in working up the unit ?The Period of Liberation War? in ?the principles and revolotions of Atatürk? lesson at 8th grade of primary school
- Tez No: 215386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, ?İlköğretim 8.sınıf TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük DersininKurtuluş Savaşı Dönemi Ünitesinin İşlenişinde Karşılaşılan Problemlere İlişkinÖğretmen ve Öğrenci Görüşleri'ni belirlemeyi amaçlamaktadır.Kırşehir il merkezinde eğitim vermekte olan 25 okuldan toplam 500 öğrencive 35 Sosyal Bilgiler öğretmeni çalışma kapsamı içinde yer almaktadır. Çalışma2004?2005 Bahar döneminde uygulanmıştır.İlköğretim 8.sınıf TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersinin KurtuluşSavaşı Dönemi ünitesinde öğrencilerin ve öğretmenlerin problemlerini belirlemekiçin öğrencilere ve öğretmenlere tutum anketi uygulanmıştır. Veriler elde edildiktensonra sonuçlar Sosyal Bilgiler dersinin devamı niteliğinde olan TC İnkılâp Tarihi veAtatürkçülük dersinde Kurtuluş Savaşı Dönemi ünitesinin işlenişinde karşılaşılanproblemlerin çözümüne katkıda bulunması açısından değerlendirilmiştir. Anket velitarütürden elde edilen verilerden çıkarılan öneriler çalışmanın sonucundaverilmiştir.Soruların değerlendirilmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır.Anket uygulamaları ve litarütür taramaları sonucunda bu ünitenin işlenişindekarşılaşılan problemlerin çözümüne ilişkin öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the teachers? and students? thought about theproblems that they face to while they are working up the unit ?The Period ofLiberation War? in ?The Principles and Revolutions of Atatürk? lesson at 8th gradeof primary school.This study includes 500 students and 35 social studies teachers in 25 schoolsin the centre of Kırşehir. It was carried out during 2004?2005/spring term.A questionnaire was applied to the students and teachers during the unit of?the period of liberation war? in ?the Principles and Revoluations of Atatürk? lessonto point out the problems about it.After gaining the datum, the results were evaluated to contribute the solutionsof the problems which the students and teachers encounter while working up the unitof ?the period of Liberation war? in ?the Principles and Revoluations of Atatürk?lesson which has the characterictic of being continuation of social studies lesson.The suggestions extracted from the datum which were the results of thequestionnare and litareture has given at the and of the study.In assesment of the questions, the SPSS Statistical Programme was used.As a result of the questionnare applications and literature studies, suggestionsregarding the solutions of the problems that were faced to while working up the unitwere tired to be indicated.