Ortaöğretim (genel lise) resim-iş öğretmenlerinin milli eğitim bakanlığınca düzenlenen hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılım durumları ve eğitim ihtiyaçlarını karşılaması konusundaki görüşlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
An investigationon art-teachers?participation in ministry ofnational education?s inservice training activities and their reflections on program effectiveness
- Tez No: 215387
- Danışmanlar: PROF. HÜLYA İZ BÖLÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
21. yüzyılda toplumların konumlarını tayin edecek en önemli faktörlerden birisi,bireylerin bilgi, beceri ve dünyayı algılamada sahip olabileceği donanımları olarak kabulgörmektedir. ?İnsan sermayesi? kuramına göre, kişilerin eğitim yoluyla kazandıklarınitelikler, onların işteki verimliliklerini doğrudan etkiler. Tüm meslek çalışanlarınınsahip oldukları bilgi, beceri ve tutumları geliştirmesi ve yenilemesinde, sürekli ve planlıbir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Bu araştırma, hizmetiçi eğitim bu genel durumusağlayabilmek için en etkili yöntemlerden birisi olduğunu savunmaktadır.Etkin bir sanat eğitiminin gerçekleştirilebilmesini sağlayacak kişi olan resim-işöğretmenlerinin, M.E.B'nca düzenlenmekte olan hizmetiçi eğitim faaliyetleri hakkındakigörüşleri, faaliyetlerden faydalanma durumları ve yararlanmayı arzu ettiği hizmetiçieğitim faaliyetlerinin belirlenebilmesine gereksinim duyulmaktadır. Bu araştırmanınamacı, ortaöğretim (lise) kurumlarında görevli resim-iş öğretmenlerinin, M.E.B'nındüzenlemekte olduğu hizmetiçi eğitim faaliyetlerine katılım durumları ve ilgiligörüşlerini belirlemek, eğitim ihtiyacı duydukları konuları saptamaktır.Araştırma iki evrenden oluşmuştur. I. Evreni, 2001-2004 yıllarında Türkiyegenelinde, ilk ve orta öğretim kurumlarında görev yapan resim-iş öğretmenlerioluşturmuştur. II. Evreni ise 2005-2006 eğitim öğretim yılında, Ankara merkezilçelerinden basit rastlantı örnekleme yolu ile seçilmiş olan Çankaya, Altındağ, Keçiören,Yenimahalle ilçelerinde görev yapan, resim-iş öğretmenleri oluşturmaktadır.Araştırma bulgularının sonuçları kısaca şu şekilde saptanmıştır:- 2001-2004 yılları arasında, M.E.B'nca düzenlenen hizmetiçi eğitimfaaliyetlerine resim-iş öğretmenlerinin katılımının en çok olduğu yıl 2001 yılıdır.- Resim-iş öğretmenleri son 4 yılda toplam 43 farklı hizmetiçi eğitim faaliyetinekatılmışlardır.ii- Resim-iş öğretmenlerinin çoğu, düzenlenen hizmetiçi eğitim faaliyetlerine, ençok 1-3 kez katılmışlardır.- Resim-iş öğretmenleri branşlarına yönelik yeterli sayıda hizmetiçi eğitimfaaliyeti olmadığını düşünmektedir.- Resim-iş öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu, ?İngilizce? ve ?bilgisayardadesen tasarımı? ile araştırmacı tarafından önerilen ?sanat eğitiminde yeni yaklaşımlar?konularında eğitim talep etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century world, one of the most important factors determining asociety?s position in the international sphere is the ability of its individuals to evaluateand comprehend the changing global structure. According to the ?human capital?approach, which accepts a direct correlation between education and productivity,acquirement of particular qualities in education determines the productivity level at thework front. Accordingly, employees should continuously be in advanced trainingprograms to improve their knowledge and skills levels. This thesis asserts that in-servicetraining is one efficient tool for updating the knowledge and teaching abilities of arteducators. Particularly, it argues that the Ministry of National Education (MNE) shouldimprove its in-service training programs for art-teachers to update their teaching skills.This master thesis seeks to reveal the effectiveness of current in-service trainingprograms among high school art-teachers and identify characteristics of requiredteaching techniques.The study is composed of two-research sites: Firstly, it includes art-teachers whoserved at primary and secondary schools in Turkey between 2001 and 2004. The secondresearch site is composed of teachers serving in randomly selected four districts inAnkara, namely, Çankaya, Altındağ, Keçiören and Yenimahalle, in 2005 and 2006.Below are the main conclusions that I?ve drawn from this research:- Between the years of 2001 and 2004, the highest level of participation amongthe teachers in educational programs was in 2001.- In the past four years, teachers were involved in 43 programs.iv- Most of the art-teachers participated one to three times in these programs.- Art-teachers do not consider the number of art-related programs adequate.- Most teachers demand education on English as a secondary language. Toimprove their teaching skills, the art-teachers also demand to be trained on computerdesign techniques.