Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (Dehb) olan çocuğa sahip ailelerin yaşadıkları kaygı düzeyi,algıladıkları sosyal destek ve ana-babalık tutumlarının incelenmesi
Parents? anxiety levels, perceived social support and parental attitudes, who have children attention deficit andhyperractivity disorder (Adhd)
- Tez No: 215388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma ile Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olançocuğa sahip ailelerin yaşadıkları kaygı düzeyi, algıladıkları sosyal destek ve anababalıktutumları incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, Ankara il merkezindeki dikkat eksikliği vehiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuğa sahip, basit rastgele örneklemeyöntemiyle seçilen 188 anne ve baba oluşturmuştur.Araştırmada Spielberger ve Gorsuch (1964) tarafından geliştirilen ve Önerve Le Compte (1985) tarafından Türkçeye uyarlanıp geçerlik ve güvenirlikçalışmaları yapılan ?Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri?, Rohner (1980) tarafındangeliştirilen ve Anjel ve Erkman (1993) tarafından Türkçeye uyarlanıp geçerlik vegüvenirlik çalışmaları yapılan ?Parental Acceptance-Rejection Questionnaire-PARQMother Form? (Aile Çocuk İlişkileri Ölçeği-Anne Formu) ve Kaner (2001)tarafından geliştirilen ?Aile Destek Ölçeği-ADÖ? kullanılmış veriler bu yolla eldeedilmiştir.Verilerinin analizinde Frekans, Yüzde, Aritmetik Ortalama, Standart Sapma,Kruskal-Wallis H Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon ve Mann WhitneyU testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır;1. DEHB'li çocuğa sahip anne ve babanın kaygı seviyeleri yüksektir. Anneve babanın sürekli kaygısı anne ya da baba olma durumuna göre değişmemektedir.DEHB'li çocuğa sahip annelerin yaşlarına göre sürekli kaygı düzeyleri anlamlıdüzeyde farklılaşmaktadır. Buna karşın DEHB'li çocuğa sahip babaların yaşlarınagöre sürekli kaygı düzeyleri anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. DEHB'li çocuğasahip annelerin eğitim durumuna göre sürekli kaygı düzeyleri anlamlı düzeydefarklılaşmaktadır. Buna karşın DEHB'li çocuğa sahip babaların eğitim durumunagöre sürekli kaygı düzeyleri anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır.2. DEHB'li çocuğa sahip anne ve babanın, aile çocuk ilişkilerinden sıcaklıkve sevgi alt boyutu puanı yüksektir. DEHB'li çocuğa sahip anne ve babanın, aileçocuk ilişkilerinden saldırganlık ve kin, ilgisizlik ve ihmal ve ayırtedilmemişreddetme alt boyutu puanı düşüktür. DEHB'li çocuğa sahip anne ve babanın aileçocuk ilişkilerinden sıcaklık ve sevgi, ilgisizlik ve ihmal, ayırtedilmemiş reddetmevve genel PARQ puanları açısından farkın anlamlı olmadığı görülmüştür. Bunakarşın saldırganlık ve kin düzeyleri arasında anlamlı bir fark vardır.DEHB'li çocuğa sahip annelerin yaşlarına göre annelerin aile çocuk ilişkileripuanları arasındaki fark saldırganlık ve kin ile ayırtedilmemiş reddetmeboyutlarında anlamlı değildir fakat sıcaklık ve sevgi, ilgisizlik ve ihmal boyutu iletoplam puanları arasındaki fark anlamlıdır.DEHB'li çocuğa sahip babaların yaşı ile babaların aile çocuk ilişkileriarasında fark anlamlı değildir.DEHB'li çocuğa sahip annelerin eğitim durumu ile annelerin aile çocukilişkileri arasındaki fark saldırganlık ve kin ve ayırtedilmemiş reddetmeboyutlarında anlamlı değildir fakat ilgisizlik ve ihmal, sıcaklık ve sevgi boyutu iletoplam puanları arasındaki fark anlamlıdır.DEHB'li çocuğa sahip babaların eğitim durumu ile babaların aile çocukilişkileri arasındaki fark bütün boyutlarda anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır.3. Anne ve babaların aile destek ilişkilerinden Duygusal Destek (DD), BilgiDesteği (BİD), Bağlılık-Yakın İlişki Desteği (B-YİD) ve Maddi Destek (MD)boyutları yüksek düzeydedir. Ancak anne ve babaların aile destek ilişkileri ölçeğinin?Bakım Desteği (BD)? boyutu orta düzeydedir.DEHB'li çocuğa sahip anne ve babaların yaşlarına göre anne ve babalarınaile destek ilişkileri açısından fark anlamlı değildir.DEHB'li çocuğa sahip annelerin eğitim durumuna göre annelerin aile destekilişkileri açısından fark anlamlıdır.DEHB'li çocuğa sahip babaların eğitim durumuna göre babaların aile destekilişkileri açısından fark anlamlı değildir.4. DEHB'li çocuğa sahip anne ve babaların sürekli kaygıları ile aile destekilişkileri arasında yüksek düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki olduğugörülmektedir. Buna göre anne ve babaların sürekli kaygıları ile aile destek ilişkileriarasında ters orantılı bir ilişki vardır yani biri arttıkça diğeri azalmaktadır.5. DEHB'li çocuğa sahip anne ve babaların sürekli kaygıları ile aile çocukilişkileri arasında yüksek düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişki olduğugörülmektedir. Buna göre anne ve babaların sürekli kaygıları ile aile çocuk ilişkileriviarasında ters orantılı bir ilişki vardır yani biri arttıkça diğeri azalmaktadır.6. DEHB'li çocuğa sahip annelerin aile çocuk ilişkileri ile aile destekilişkileri arasındaki ilişki anlamlı değildir.DEHB'li çocuğa sahip babaların aile çocuk ilişkileri ile aile destek ilişkileriarasındaki ilişki yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlıdır.DEHB'li çocuğa sahip ailelerin yaşadığı kaygı düzeyi ve algıladıkları sosyaldestek düzeyi yüksektir. Ana-babalık tutumları ise olumlu düzeydedir. Özelliklekaygı boyutunda DEHB'li çocuğa sahip ailelere destek olunmalı ve aile eğitimprogramları düzenlenerek aile rehberlik hizmetleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Through this study, level of anxiety for the parents who have children withAttention Deficit and Hyperactivity Disorder (ADHD), social support they perceiveand parental attitudes were examined .The population of the study is comprised of 188 parents who have, located inAnkara and selected through random sampling, children with Attention Deficit andHyperactivity Disorder (ADHD).In the survey, ? Situational ? Continuous Anxiety Inventory, developed bySpielberger ve Gorsuch (1964) and adapted to Turkish and tested in terms ofvalidity and reliability by Öner ve Le Compte(1985) , ?Parental Acceptance-Rejection Questionnaire-PARQ Mother Form?, developed by Rohner (1980) testedin terms of validity and reliability Anjel ve Erkman (1993) and ?Family SupportScale? developed by Kaner (2001) were employed and data were analyzed throughthesis scales.In the analyses of data, Frequency, percentage, Arithmetical Average,Standard Deviation, Kruskal-Wallis H Test, Pearson Moments Multiply CorrelationCoefficient and Mann Whitney0 U test were employed. In the light of the findings,the following results came up;1. Parents with ADHD children have a high anxiety level. The continuousanxiety of parents depends on the situation of being the mother or father, father?ageand level of education. But there are significant differences according to maternalage and educational level.2. Parents with ADHD children have high points in the sub-dimension ofwarmth and love in family-child relationships. Parents with ADHD children havelower points in the sub-dimension of aggressiveness and hatred, indifference andnegligence and indiscriminate refusal in family-child relationships. It was found outthat parents with ADHD children did not have significant difference in terms of thepoints in warmth and love, indifference and negligence, and refusal and generalPARQ scores, whereas a significant relationship was observed in terms ofaggressiveness and hatred levels.The difference between the points of mothers with a ADHD child in terms ofage is not significant in the dimensions of aggressiveness and hatred, indifferenceviiiand negligence and indiscriminate refusal but when it comes to warmth and lovedimension, the difference between the total score is significant.The difference between the points of mothers with an ADHD child in termsof level of education is not significant in the dimensions of aggressiveness andhatred, and indiscriminate refusal but when it comes to indifference and negligence,warmth and love dimension, the difference between the total score is significant.The difference between the level of education and family-child relationshipof fathers with an ADHD child is not significant.3. The dimensions of parents in family support relations; Emotional Support,Information Support, Commitment-Close Relationship Support and MonetarySupport, are of high level, whereas ?Care Support? dimension is of low level.The difference in terms of age and family-support of parents with an ADHDchild is not significant.The difference in terms of the level of education of mothers with an ADHDchild and family support relations is significant.The difference in terms of the level of education of fathers with an ADHDchild and family support relations is significant.4. It was observed that there is a highly negative and significant relationshipbetween the continuous anxiety and family-support relationships of parents with anADHD child. This sheds light that there is an inverted relationship between thedimensions; in other words, the higher is one, the lower is the other.5. It was observed that there is a highly negative and significant relationshipbetween the continuous anxiety and family-children relationships of parents with anADHD child. This sheds light that there is an inverted relationship between thedimensions; in other words, the higher is one, the lower is the other.6. The relationship between family-child relationships and family-supportrelationships of mothers with an ADHD child is not significant.The relationship between family-child relationships and family-supportrelationships of fathers with an ADHD child is significant and highly positive.ixThe perceived social support level and anxiety level experienced by parentswith an ADHD child is high. Their parenthood attitude is positive. Especially interms of anxiety level, parents with an ADHD child should be supported and familytraining programs should be arranged for the purpose of guidance.