Görsel okumanın ilköğretim 5. sınıf bilgi verici metinlerde anlam kurmaya etkisi
Effects of visual reading on the comprehension level of expository texts ofthe primary school fifth grade students
- Tez No: 215389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu araştırma, görsel okumanın, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin bilgi vericimetinlerde anlam kurma düzeylerine etkisinin olup olmadığını saptamak amacıylayapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin bilgi vericimetinlerde anlam kurma düzeyleri ile ilgili olarak beş ana başlık altında, on sekiz altprobleme cevap aranmıştır.Araştırma, 2004?2005 öğretim yılında Ankara ilinin, Kalecik ilçesindeki1981 yılı Türkçe dersi öğretim programı ile öğretim veren Cumhuriyet İlköğretimOkulu'nun 5. sınıf öğrencilerinden oluşan 27'si deney, 26'sı kontrol grubunda olmaküzere toplam 53 denek üzerinde ?Öntest ? Sontest Kontrol Gruplu? deneme modeliile yürütülmüştür.Deneysel çalışma öncesinde gruplara 30 sorudan oluşan öntest uygulanmıştır.Deney grubu öğrencilerine iki hafta süreyle görsel okuma eğitimi verildikten sonra,önceden belirlenen 6 adet bilgi verici metin, öğretim sürecinde görsel okumayadayalı etkinliklere yer verilerek işlenmiştir. Metinler, deney grubuyla aynı zamandave aynı sürede kontrol grubunda da işlenmiştir. Deneysel çalışmanın sonunda,gruplara 66 soruluk sontest uygulanmıştır. Grupların testlerden elde ettiği puanlaryüzlük not sistemine çevrilerek test puanları arasında eşitlik sağlanmıştır. Elde edilenveriler, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bilgi verici metinlerde anlam kurmadüzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını ortaya koymakamacıyla ?SPSS 10.0? istatistik programında ?t-Testi? ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin bilgi vericimetinlerde; anlam kurma, ana fikri bulma, yardımcı fikirleri bulma, çıkarımdabulunma ve özetleme becerileri üzerinde, görsel okuma etkinliklerini içeren öğretimyönteminin geleneksel yönteme göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The major aim of this study is to determine whether the visual literacy hasany influence on the comprehension levels of primary school fifth grade students inthe scope of expository texts. To this end, eighteen sub-questions have been strivedto be answered under five headlines related to comphrension level of the fifth gradestudents of 2004-2005 educational year at Cumhuriyet Primary School located inKalecik, Ankara.A pretest consisting of 30 questions was applied to each group before theexperimental study. After the students in the experimental group were given a twoweekviusal reading training, six predefined expository texts were handled throughthe activities based on visual reading methods throughout instructional period. Onthe other hand, the same texts were discussed in the control group at the same timeand term with the experimental group. At the end of the experimental study, aposttest of 66 questions was applied to each gruop in order to clarify the effect ofvisual reading on the comprehension levels of students in the expository texts andfind answers for the eighteen sub-questions. The data gained as the consequence ofthe exam was analysed through t-test in SPSS.As the result, it has been concluded that the instructional methods consistingof visual reading activities applied in the expository texts are more effective incomparison to the traditional method in terms of comprehension levels, skills toidentify main idea, to identify supporting idea, to make deductions and to summarize.