Bilgisayar destekli öğretim'de sunus ve bulus yoluyla öğretimin öğrenci başarısına etkisi
The effects of Cai expository-discovery teaching to success of students
  1. Tez No: 215392
  2. Yazar: NAZIM DENİZ NAZLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARAAĞAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
BDÖ ` de Sunus-Bulus Yolu Öğretimin Öğrenci Basarısına Etkisi konulu buarastırmanın temel amacı BDÖ de Sunus-Bulus Yoluyla Öğretim Yaklasımlarınındeğerlendirilmesidir.Arastırmada deneysel modellerden ön test- son test kontrol gruplu model iletasarlanmıstır. Arastırma 20 öğrencili deney grubu, 20 öğrencili kontrol gruplarıüzerinde ?lköğretim Fen Bilgisi 7. sınıf maddenin iç yapısına yolculuk Ünitesimadde ve dönüsümleri konusu sunus-bulus yolu öğretim yaklasımları bir Öğretimyazılımı hazırlanarak BDÖ uygulaması yapılmıstır.Arastırmanın kapsam ve sınırlılıkları içinde bazı belirgin bulgularına göre ;BDÖ de Bulus Yoluyla Öğretimin kullanılması ?lköğretim 7. sınıf Fen Bilgisi Maddeve Dönüsümleri konusunun öğretiminde akademik basarıyı artırdığı görülmektedir.Bu nedenle BDÖ süreçlerindeki uygulamalarda Bulus yolu ile öğretiminyaklasımının kullanılması daha islevsel olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research with the topic of ?assessing the expository- discovery methods of teaching approaches in Computer-Assissted Instruction (CAI)is to exhibit the effects of expository - discovery methods of teaching approaches inCAI to the student success.In the research, experimental models are designed according to the pre-testand post-test control group. In the research, 20 students of sample group and 20students of control group were observed through the primary school science subjectof ?travel to the inner structure of matter? by implementing a software programmethrough CAI.According to some significant outcomes of the research, there has been anotable difference in the academic success of the sample group. In contrast to thesample group, there has been no considerable change in the academic success of thecontrol group.Also it has been determined that no change in percentage of success inthe subject of the phase of solid matters occured in the sample group, but there hasbeen an increase in the success percentage for the subject of properties of solidmatters.In conlusion, the research shows that implementing the discovery teachingapproach in CAI results in increased academic success for the teaching of sciencesubject, matter and its phases, through the seventh grade students. For this reason,implementing the discovery teaching method in CAI applications turns out to bemore functional.