G.Ü. Mesleki Eğitim Fakültesi öğrencilerinin akademik başarilarina etki eden etmenlerin incelenmesi
Investigation of factors that effect the academic achievements of students at Gazi University, Faculty of Vocational Education
- Tez No: 215391
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında, Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesiöğrencilerinin öğrenci profilleri belirlenerek öğrencilerin akademik başarılarına etkieden etmenler incelenmiştir.Araştırmanın evrenini, 2000-2001 ve 2001-2002 öğretim yılında GaziÜniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesine kayıt yaptırarak 4 yıl içinde öğrenimlerinitamamlayan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ait bilgileröğrenci işleri bilgi sisteminden toplanarak sonuçlar tablolarda yüzdeler olarak ortayakonulmuştur. Öğrencilerin akademik başarılarına etki eden etmenleri belirlemekamacıyla veriler SPSS bilgisayar programında Mann Whitney U testi ve KruskalWallis Varyans Analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05olarak kabul edilmiştir.Araştırmanın sonucunda1) Öğrenci profilleriyle ilgili olarak G.Ü. Mesleki Eğitim Fakültesine 17 farklıliseden öğrenci geldiği; bunlardan 2000-2001 öğretim yılında %62'sinin;2001-2002 öğretim yılında ise % 49'unun Kız Meslek Lisesinden mezunolduğu; 2000-2001 öğretim yılında erkek öğrenci yüzdesinin %12'lercivarındayken bu oranın 2001-2002 öğretim yılında %17'ye çıktığıbulunmuştur.2) Akademik başarıya etki eden etmenler ile ilgili olarak ise kız öğrenciler ileerkek öğrencilerin akademik başarıları arasında kız öğrenciler lehine anlamlıbir farkın olduğu; 2000-2001 öğretim yılında kayıt yaptıran öğrenciler ile2001-2002öğretim yılında kayıt yaptıran öğrencilerin akademik başarılarıarasında anlamlı bir farkın olmadığı; Nakış Öğretmenliği öğrencilerininakademik başarılarının diğer bölümlerdeki öğrencilerin akademikbaşarılardan daha yüksekken akademik başarısı en düşük öğrencilerinSeramik Öğretmenliği öğrencilerinin olduğu; Anadolu Kız MeslekLisesi'nden mezun olan öğrencilerin akademik başarılarının diğer okultürlerinden mezun öğrencilerden daha yüksek olduğu; en az başarılıöğrencilerin ise yabancı uyruklu öğrencilerin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, by determining students? profile, the factors which effect the students?academic achievement have been investigated.The research was conducted during 200-2001 and 2001-2002 school year.The samples were the students which enrolled and graduated for 4 years from GaziUniversity, Faculty of Vocational Education. The data about the students wereobtained from Student Affair Information System and the results were calculated aspercentages in tables. To examine the factors that effect the academic achievement ofthe students, the data were analyzed by the use of SPSS package program with theMann Whitney U test and Kruskal Wallis Variance analyze. The significantthreshold of the research is determined as 0.05.At the end of the research, these have been concluded that;1) The students came from 17 different types of high school. The percentageof students from Girls Vocational High School in 2000-2001 and 2001-2002 school year are 62% and 49%, respectively. The percentage of malestudents in 2002-2001 and 2001-2002 school year are 12% and 17%,respectively.2) In the meaning of academic achievement, female students are moresuccessful than male students, significantly. There is no significantdifference between students which enrolled in 2000-2001 school year and2001-2002 school year. While the academic achievement of the students ofEmbroidery Education Program is higher than the other students, theacademic achievement of the students of ceramic educational program islower than the other students. The students? achievement graduated fromAnatolian Girls Vocational High School is higher than the other students,and finally the foreign students? achievement is lower than the otherstudents.