Eos compucon nakış desen programı ile geleneksel Türk işlemelerinden dival işi desen kalıbı hazırlama öğretim programı önerisi
Traditional Turkish embroidery dival needlework design models preparing tution programme proposal with eos compucon embroidery pattern programme
  1. Tez No: 215403
  2. Yazar: MUTARE GÜLÇİN KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HURİYE ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Türk işleme sanatı çok köklü bir geçmişe sahiptir.İşlemeler; Türk milletininzaman içinde bir çok milletle ve kültürle temas etmesi sonucunda gelişerekzenginleşmiştir.Ayrıca Türk halkının yaşam tarzı, elindeki kaynaklar, el becerisiişlemelerin gelişmesini sağlamıştır.Bu araştırmada incelenen Dival işi Türk nakışlarının çok özel bir ürünüdür.Divalişi tekniği de Maraş yöresinde yaygın olarak yapıldığı için halk arasında Maraş işiolarak bilinmektedir.Dival işi tekniği bu yörede yöresel özellikler kazanarak günümüzekadar gelmiştir.Araştırmada Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Müzesinde bulunan 39adet Dival İşi ürün incelenmiştir. Yapılan incelemede eserlerin değerlendirilmesindekullanılmak üzere bir bilgi formu geliştirilmiştir. Müzedeki Dival işi ürünlerin fotoğrafıçekilerek belgelendirilmiş, fotoğrafları çekilen ürünler uygulama alanı, uygulananteknik, renk, desen ve kompozisyon özelliklerini belirlemek üzere gözlem formlarınakaydedilmiştir.Gelişen teknoloji ile nakış sektöründe birçok yenilikler ortaya çıkmıştır.Makinenin işleme hayatına girmesiyle işlemeler; elde ve makinede yapılabilir halegelmiştir. El işlemelerinde güzel örnekleri sergilenen Dival işi tekniği; insan kontrolüile yapılan makine işlemelerinde de bazı farklılıklarla aslına uygun olarakuygulanmaktadır..Eva (Dival) işinin bilgisayar destekli nakış makinelerinde işlenmesi için önceliklenakış desen programı ile desen kalıbı olarak hazırlanması gerekmektedir.EOSCompucon nakış desen programı ile Eva (Dival) işi tekniği bilgisayarda, tekniğineuygun olarak hazırlanabilmektedir.Bu araştırmada da EOS Compucon Nakış Desen Programı ile Eva (Dival) İşi ,öğretim program önerisi hazırlanmıştır.EOS Compucon Nakış Desen Sisteminde Evaİşi Öğretim Program Önerisi için genel hedef saptanmış, bu programın uygulanacağıbireylerde bulunması gereken ön koşul davranışlar belirlenmiştir.Sonraki aşamada;Bilişsel Hedefler ve hedefleri tanımlayan davranışlar, bu hedefleri gerçekleştirmekiçin gerekli olan Bilgi Listesi ve Bilgi Yaprakları ; Devinişsel Hedefler ve hedeflerigerçekleştirmek için gerekli olan İşlem Listesi ve İşlem Yaprakları ; Duyuşsal Hedefleriive hedefleri tanımlayan davranışlar, bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olanAlışkanlık, Tutum ve Değerler Listesi hazırlanmıştır.Bir sonraki aşamada programınuygulanması için gerekli olan süre belirlenmiş, programın uygulanacağı öğrencisayısı, kullanılacak öğretim yöntemleri ve uygulama için gerekli fiziksel ortambelirlenmiştir.Bir zamanlama çizelgesi hazırlanarak, verilecek konular haftalarabölünmüştür.Son olarak ölçme değerlendirme araçları hazırlanmıştır.Araştırmada son bölümde yer alan Sonuç ve Önerilerde, araştırmada varılansonuç ve araştırma üzerine öneriler geliştirilmiştir.Bilgisayar Destekli Nakış Tasarımında yaygın olarak kullanılan EOS CompuconNakış Desen Sisteminde ?Eva (Dival) İşi? için öğretim programı önerisine yönelik olanbu araştırmada;1 .Bu araştırmada program geliştirme esasına uygun olarak ayrıntılı bir şekildehazırlanan öğretim programı değişik düzeylerde denenmeli ve derlendirmesonuçlarına göre program geliştirilmelidir.2.Program geliştirme sürecinin yapısına uygun olarak hazırlanan öğretim programıteknolojik değişiklik ve gelişmelere göre periyodik olarak güncelleştirilmelidir.3.Araştırmada kullanılan EOS-Compucon Nakış Desen Sisteminde hazırlanan Eva(Dival) İşi Teknikleri, ileri düzeyde ele alınıp ileri düzeyde öğretim programlarıgeliştirilmelidir.4.Diğer nakış desen tasarım programları ile ilgili araştırmada önerilen öğretimprogramına benzer programlar yapılmalıdır.5.Mesleki eğitimde, ilgili tüm alanlardaki çalışmalarda da ?Hazırlanan ÖğretimProgramı? örnek alınmalıdır.6.Geleneksel Türk Nakışları ele alınıp araştırılarak EOS Compucon nakış desenprogramı ile aslına uygun, gelenekselliği bozmadan öğretim programlarıhazırlanmalıdır.7 .N akış sektöründe çalışan desen programcıları için Geleneksek TürkNakışlarından Dival İşinin teknik özelliklerini açıklayıcı eğitim seminerleridüzenlenmelidir.8.Geleneksel Türk Nakışlarının karakteristik özelliklerine uygun olarak öğretimprogramları hazırlanarak, dünya piyasasına tanıtılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkish Embroidery Art has an old and well-known past. Embroideries havebeen developed and gotten his richness by Turkish nation establishing relationshipwith lots of nations and cultures in that period of time.In addition to Turkish nation?sway of life,sources and hand skills provided to develop embroidery.In this study, Dival needlework is the special product in Turkish Embroidery.Dival needlework technique ,has commonly made in Maraş region , calls in colloqiuallanguage Maraş needlework.Dival needlework,get some regional specialities in theregion as so it can reach in nowadays.In this study,39 Dival needlework products had been researched in GaziUniversity Vocatıonal Education Faculty?s Museum.In this research,we havedeveloped an information form to evaluate these workings.Dival needlework productsin museum was taken photographes to ducument and after that photographingproducts was registered in observation forms to designate in application fields,techniques,color, design and composition characteristics.With development in the technolgy,lots of the newness has been appeared inEmbroidery sector.By becoming to use machines in needlework,needlework wasmade by hands and machines.Dival needlework techniques have kept their originalforms despites of using machines by differencely.Eva(Dival) needlework in the computer based embroidery machines requiresthe preparing of embroidery pattern programme and design models.EOS Compuconembroidery pattern programme and Eva(Dival) needlework techniques can beprapered with the computers according to their techniques.In this research,EOS Compucon Embroidery pattern programme andEva(Dival) needlework tuition programme proposal is made ready. Main target forEOS Compucon Embroidey pattern programme and Eva(Dival) needlework tuitionprogramme proposal has been determined, and pre conditional behaviors, which willdetermine the appropriate individuals for the program, have also been determined. Atthe next stage, a list has been prepared for cognitive objectives and the behaviorsdefining these objectives, information list necessary for putting these objectives intopractice; psychomotor objectives and the behaviors defıning these objectives,operation list necessary for putting these objectives into practice; sensorial objectivesand the behaviors defining these objectives, habitude, attitude and value necessaryivfor putting these objectives into practice. At the next stage, the extension of theprogram and also the number of students that wili take the program have beendetermined, the education methods that wili be used, and a suitable environment forthe program have also been defined. A time table has been designed and the topicsthat wiil be studied have been divided into weeks. Finally, measurement andevaluation tools have been prepared.Lastly in this research,the conclusion and suggestion part, the result ofthe study and suggestions on the study are mentioned.In this study, concerning computer based embroidery design programs thatare used widely and tuition program proposal made according to EOS Compuconembroidery pattern programme and Eva(Dival) needlework;1) The training program, prepared in a detailed way according to the principalof developing programs, should be tested at different leveis and the programshould be developed according to the evaluation.2) The training program, prepared in a way appropriate for the structure of theprogram developing process, should be updated according to the technologicalchanges and improvements.3) The techniques used EOS Compucon embroidery pattern programme andEva(Dival) needlework should be considered in an advanced way and advancedtraining programs should be developed.4) In the other studies corcerning embroidery pattern programmes,the tuitionprogramme should be prapered like the suggested tuition programme in our study.5) In Professional training,all related parts should be as a model in the tuitionprogramme.6) Traditional Turkish Embroidery should be investigated by the help of theappropriate embroidery pattern programmes in a way to prepare identicially and notto mar their traditionalities.7) Fort he embroidery design programmers in the ambroidery faction,thetuitional seminars should be arranged for the special feature of the Divalneedlework,one of the Traditional Turkish Embroidery.8) The tuition programmes depending upon traditional characteristics ofTurkish Embroidery should be prepared and introduced to the world market.