Türkiye'deki müzik öğretmenliği lisans programlarına yönelik uygulanan giriş sınavlarındaki farklı ölçme yaklaşımlarının incelenmesi
The scrutiny of different measurement approeches in entrance exams which are applied in music teaching graduate programmes in Turkey
  1. Tez No: 215402
  2. Yazar: İSMET ERDEM EFE
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülkemizde yükseköğrenim kurumlarına öğrenci kabulü Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) adı verilen merkezi bir sınavla yapılmaktadır. Ancak müzik öğretmenliği lisans programına öğrenci alınırken, diğer yükseköğretim kurumlarından farklı olarak, ÖSS dışında ?özel yetenek sınavı? adıyla her üniversitenin kendisinin uyguladığı, merkezi olmayan giriş sınavları uygulanmaktadır.Türkiye'deki müzik öğretmenliği lisans programlarında verilen eğitimde birtakım farklılıklar olmasına karşın, temelinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenmiş ve tanımları yapılmış olan dersler uygulanmaktadır. Ancak, müzik öğretmenliği lisans programlarına başvuran adaylara uygulanan sınavlarda, üniversiteden üniversiteye farklı uygulamalar yapılmakta ve boyutlar farklı oranlarda katsayılandırılmaktadır.Bu araştırmada adaylara dağıtılan sınav kılavuzları temel alınmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, sınavı oluşturan boyutların ve alt boyutların ağırlıklandırılmasında benimsenen yöntemin ve uygulama farklılıklarının ÖYSP notunu önemli ölçüde değiştirebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Admission of students to the higher education institutions in Turkey is implemented through a National University Entrance Exam (ÖSS) organized by the Student Selection and Placement Center (ÖSYM). Different from the other higher education institutions accepting undergraduate students, when the students are considered for the undergraduate programs of music education departments, a special skills exam is applied by the institution, to which the student applies.Although there are differences between the practice of every individual institution?s undergraduate program on music education, in its essence, each of these institutions offers a set of courses, the content of which are defined by the Higher Education Council (YÖK). Yet, the exams taken by the candidates of undergraduate programs of music education differ significantly from one institution to another, and the categories of these exams are weighted differently.In this research, the exam booklets distributed to the candidates are taken as the basis. According to the research carried out, it is observed that the Special Skills Raw Grade (ÖYSP) is influenced significantly by the method adopted in weighting categories and subcategories as well as the differences in the implementations.