Müziğin 0-3 yaş grubu çocuklarında gelişimlerine etkilerinin incelenmesi
The impact of music on the 0-3 age group children?s development
- Tez No: 215408
- Danışmanlar: PROF. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, müziğin 0-3 yaş grubu çocuklarında gelişimlerine olanetkilerinin incelenmesi amacıyla kaynak tarama ve görüşme yöntemleriuygulanarak yapılmıştır.Elde edilen bulguların sonucunda, 0-3 yaş grubunun müzik eğitimininülkemizde yaygın olmadığı, bebeklerin anne karnından itibaren müziktenetkilenebildikleri, tanıdıkları ilk müziğin ninni olduğu; müzikle erken yaştaeğitilen çocukların daha rahat, barışçıl, yumuşak başlı, dengeli, özgüvenliolduğu; müziğin diğer alanlarda-dil, matematik, konsantrasyon gibi ilerlemesağladığı ve çocuğun başarılarını arttırdığı ortaya çıkmıştır. Bu sonuç ğözönünde bulundurularak 0-3 yaş grubu çocuklarının müzik eğitimine dikkatçekilmiş ve bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
This research has been done by collecting data and interview methodwith the purpose of investigation of the impact of music on the 0-3 age groupchildren?s development.In the result of the research it was found out that music education of 0-3age group children is not widely spread in our country, babies are influenced bymusic even in the uterus, and the first music that babies get to know is lullabies;and that the children who start to take music lessons at early ages are morerelaxed, peaceful, gentle, balanced, self-confident; besides, in other fields such aslanguage, mathematics, improvement of concentration span music positivelyinfluences the success of a child. Taking this result into consideration, thepresent thesis pays attention to the music education of 0-3 age group childrenand gives suggestions in this direction.