Bilgisayar destekli öğretimde geribildirim türü ve zamanlamasının öğrenci başarısı ve öğrenmede kalıcılık üzerindeki etkisi
The effect of feedback type and timing on students? achievement and retention of learning in computer assisted instruction
- Tez No: 215406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, Bilgisayar Destekli Öğretimde (BDÖ) geribildirim türü vezamanlamasının öğrenci başarısı ve öğrenmede kalıcılık üzerindeki etkileriincelenmiştir.Araştırmada geribildirim türleri olarak düzeltici ve açıklayıcı geribildirim,geribildirim zamanlaması olarak ise anında, bir saat gecikmeli ve bir hafta gecikmeligeribildirim kullanılmıştır.Araştırma sontest, izleme testi, kontrol gruplu deneme modeli içerisindeyürütülmüştür. Araştırmada, Trafik dersinde ?trafik işaret levhaları? konusunu elealan bir bilgisayar destekli ders yazılımı kullanılmıştır. Farklı geribildirim türü vezamanlamasına göre düzenlenen ders yazılımlarının öğrenci başarısı ve kalıcılıküzerindeki etkisini test etmek amacıyla Etimesgut İlköğretim Okulu 6. sınıfındaöğrenim gören toplam 218 öğrenci 7 gruba yansız olarak atanmıştır.Araştırmada ders yazılımını tamamlayan öğrencilerin başarılarını ölçmeküzere dört seçenekli 20 tane çoktan seçmeli sorudan oluşan bir başarı testikullanılmıştır. Aynı test, uygulamadan yaklaşık üç hafta sonra kalıcılık testi olarakuygulanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama,standart sapma, Levene testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu karşılaştırmatestlerinden LSD testi kullanılmıştır.Araştırmanın sonuçlarına göre; BDÖ'de geribildirim, öğrenci başarısıüzerinde etkili bir öğretimsel değişkendir. Öğrenci başarısı açısından, farklıivgeribildirim durumlarının her biri, geribildirimsiz öğretim durumuna göre dahaetkilidir. Bunun yanı sıra; anında, bir saat gecikmeli ve bir hafta gecikmeli olarakverilen düzeltici ve açıklayıcı geribildirim durumları öğrenci başarısınıkolaylaştırmada aynı etkiye sahiptir.BDÖ ortamında geribildirimin türünden çok, geribildirimin zamanlamasıöğrenilenlerin kalıcılığı açısından daha belirleyici olmaktadır. Öğrenmede kalıcılıküzerinde, bir saat gecikmeli ve bir hafta gecikmeli olarak verilen düzeltici veaçıklayıcı geribildirim durumları, anında verilen düzeltici ve açıklayıcı geribildirimdurumlarına göre daha etkilidir. BDÖ'de kalıcılık açısından en etkili geribildirimdurumu, bir saat gecikmeli olarak verilen düzeltici ve açıklayıcı geribildirimlerdir.Bunun yanı sıra, anında verilen düzeltici ve açıklayıcı geribildirim durumlarınınkalıcılık üzerindeki etkisi en azdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of feedback type and feedback timing on students?achievement and retention of learning have been researched in Computer-Assisstedİnstruction (CAI).In the study, corrective and explanatory feedbacks have been used asfeedback types. As feedback timing; immediate, one hour delayed and one weekdelayed feedback have been used.The study has been conducted in the model of posttest, delayed posttest andcontrol group experiment. A computer assisted course software material with asubject ?traffic signs? has been used in the study. 218 students in 6th class inEtimesgut Primary Education School were randomly chosen and were divided into 7groups in order to test the effect of feedback types and feedback timings onachievement and retention of course software materials designed according todifferent feedback types and timings.In order to test the achievement of students who have completed the coursesoftware materials, an achievement multiple choice test with 20 questions (4 possiblechoice for each questions) have been administered. The same test has also beenadministered as a retention test after the implementation.The instruments used in data analysis are mean, standart deviation, Levene?stest, one-way ANOVA and LSD (Least Significant Difference) multiple comparisonstest.According to the result of the study, feedback in CAI on students?achievement is an effective instructional variable. With respect to students?viachievement, each of the learning situations including feedback is more effectivethan the learning situations without feedback. Furthermore, corrective andexplanatory feedback situations given as immediate, one hour delayed an one weekdelayed have the same effect in facilitating students? achievement.In CAI, the timing rather than the type of the feedback is a more determiningfactor in retention of learning. On the retention of learning, one hour and one weekdelayed feedback situations are more effective than immediate feedback situations.Regarding retention, the best feedback situation in CAI, is one hour delayedcorrective and explanatory feedbacks. In addition to this, the effect of immediatecorrective and explanatory feedback situations on retention of learning is the least.