Ticari bankalar için alternatif döviz pozisyonu yönetim stratejileri: Türk bankacılık sistemi açısından bir değerlendirme
Alternative foreign exchange position management for commercial banks: A valuation for Turkish banking system
  1. Tez No: 279419
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR SAKIZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sabit kur sisteminden serbest kur sistemine geçilmesi ve finansal serbetleşme, bankaların yabancı para cinsinden işlemlerinde de büyük artışları beraberinde getirmiş, bu durum bankaların döviz pozisyonları nedeni ile maruz kaldıkları kur riskini artırmıştır.Bankalar açık döviz pozisyonları nedeniyle büyük zararlarla karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu nedenle kur riski, özellikle geleneksel mevduat bankaları için aktif bir şekilde yönetilmesi ve korunması gereken bir konudur. Bankaların döviz pozisyonu yönetiminde kur riskinin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmamakla birlikte bunların belli bir güven aralığında kontrollü bir şekilde yönetilmesi mümkündür. Türk Bankacılık Sektörü Özel Sermayeli Mevduat Bankaları Grubuna ait Aralık 2002-Eylül 2009 bilançoları incelendiğinde, Grubun zaman zaman yüksek miktarda yabancı para döviz pozisyonu taşıdığı bu nedenle büyük oranda kur riskine maruz kaldığı görülmektedir.Bu noktada vadeli türevler ticari bankalara kur riskten arındırılmış bir döviz pozisyonu yönetim imkanı sunmaktadır. Özel Sermayeli Mevduat Bankaları Grubu açısından türev ürünlerin kullanımı suretiyle kur riskinden arındırılmış alternatif bir döviz pozisyonu yönetimi oluşturmak olası zararlardan korunmak için mümkün ve gerekli görünmektedir.Anahtar Sözcükler1.Ticari Bankalar2.Döviz Pozisyonu3.Kur Riski4.Türev Ürünler5.Riskten Korunma
Özet (Çeviri)
Moving from fixed exchange rate regime to flexible exchange rate regime together with financial liberalisation brought distincly an increase of foreign currency transactions. Foreign exchange position of banks caused an increase of currency risk exposure and banks became largely exposed to important losses. Thus, especially for traditional deposit banks, currency risk exposure should be managed and hedged. Even if it is not totally possible to eliminate currency risk for banks, it could be managed in a confidence interval. A survey on December 2002-Septembre 2009 balance sheets of Private Capitalised Deposit Banks Grup of Turkish Banking System showed that the Group is time to time exposed to important currency risk because of its large foreign exchange pozisiton.At that point utilisation of financial derrivatives offer a risk aversion against currency risk in foreign exchange position management for banks. Develpping an alternative foreign exchange position management by utilisaiton of financial derrivatives seems doable and necessary to protect The Group against potential losses.Key Words1.Commercial Banks2.Foreign Exchange Position3.Currency Risk4.Derrivatives5.Hedging