Tüketicilerin tüketim harcamaları, tüketici kredisi ve kredi kartı kullanım durumları
Consuption expenses of consumers, consumer credit and using attitudes of credit card
  1. Tez No: 215430
  2. Yazar: ÖZLEM SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAMİL NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma, İstanbul ilinin farklı sosyo-ekonomik bölgelerinde, yaşayantüketicilerin, tüketim harcamaları, tüketici kredileri ve kredi kartlarına ilişkin bilgi,görüş ve davranışlarını saptamak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Elde edilenbulgular bağımsız değişkenlere (öğrenim durumu, gelir düzeyi) bağlı olarakölçülmüş ve tartılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre; tüketicilerin %64.4'ü erkek, %35.6'sı kadınolmak üzere toplam 309 kişidir. Tüketicilerin %35.3'ü ilköğretim, %30.1'iortaöğretim ve %34.6'sı ise yükseköğretim düzeyinde olup büyük çoğunluğu bir işteçalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted and planned with a view to determiningknowledge, point of view and the attitudes related to consumption expenditure,consumer credits, and credit cards of consumers living in different socio-economicareas of İstanbul. Findings obtained was assessed and interpreted in terms ofindependent variables ( education level, income level).According to the findings of the research, 64.4% of the consumers is male,35.6% female, in total 309 participants. 35.3% of the consumers are graduates ofprimary, 30.1% secondary school and 34.6% higher education institutions andmajority are employed.