İlköğretim müfettişlerinin öğretmenlerin eğitsel yeterliklerine ilişkin görüşleri
Opinions ofinspectors of primary education connected with teachers educational competence
  1. Tez No: 215431
  2. Yazar: İMRALI KALOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim müfettişlerine göre öğretmenlerinkendilerinden beklenen yeterlik kriterlerine ne derece sahip olduklarının tespitedilmesidir.Tarama modelindeki bu araştırma, 2004?2005 eğitim öğretim yılında Ankarave Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yapan 60 ilköğretim müfettişindenelde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veriler, ?ÖğretmenYeterlikleri Anket Formu? ile toplanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Packagefor the Social Sciences) for Windows 12 programı kullanılmıştır. Verilerinçözümlenmesinde ikili küme karşılaştırmasında Bağımsız Gruplar Arası ?t?Testinden yararlanılmıştır. Anketin çalışma evrenine uygunluğunu kontrol etmeamacıyla yapılan güvenirlik çalışmasında, anketin Cronbach Alpha güvenirlik değeri.98 olarak hesaplanmıştır.Araştırma sonucunda ilköğretim müfettişlerinin öğretmenleri, öğretim planıhazırlama, öğrencileri tanıma, öğretim yapma, sınıf yönetimi, rehberlik ve ders dışıetkinlikler konularında genel olarak orta düzeyde yeterli buldukları; ders araçlarıhazırlama, ölçme-değerlendirme ve kendini geliştirme konularında ise düşükdüzeyde yeterli buldukları saptanmıştır. Ayrıca ilköğretim müfettişlerine göreöğretmen yeterliklerinin, cinsiyetle ilişkisinin çok düşük; mezun olunan programlailişkisinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine which levels the teachers havecompetence criteria to be expected according to inspectors of primary education.This study in the form of scanning model has been carried out by the dataobtained from 60 inspectors of primary education on duty in Ankara and ÇorumDirectorate of Education in the educational year of 2004-2005. The data used in thisstudy have been collected with the ?Form of Teachers Competence?.In the analysis of the data obtained in the study the program called SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) for Windows 12 has been used. In theanalysis of the data for the comparison of dual groups Independent Intergroups ?t?Test has been used. The Cronbach Alpha reliability of the scale is .98.At the end of the study it has been stated that the levels of teachers?competence for prepare plan of education, know students, instruction, classroommanagement, guidance and activity outside lesson is determined low levels as toinspector of primary education. Also, it has been stated that teachers? competence isconnected with sexuality very low and with graduated program high level.