Biyoloji bölümü öğrencilerinin alandaki gelişmeleri takip edebilmelerine ilişkin görüşleri
The views of the students of biology department concerning to follow the developments in the field of biology
  1. Tez No: 215435
  2. Yazar: YELİZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÖNMEZ GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada; biyoloji bölümü öğrencilerinin biyoloji alanındakigelişmeleri takip edebilmelerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Biyoloji alanındakigelişmelerin takip edilmesini sağlayan etmenler saptanıp, bu etmenlerin öğrencilerinbiyoloji alanındaki gelişmeleri takip etmelerindeki etkileri belirlenmiştir.Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü ileGazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Ana Bilim Dalından toplam 195 ikinci, üçüncü vedördüncü sınıf öğrencisi üzerinde yürütülmüştür.Öğrencilerin alanla ilgili güncel bilgileri ve gelişmeleri takip edebilmelerineilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla veri toplama aracı olarak ankethazırlanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri için SPSS paketprogramından yararlanılmıştır. Öğrencilerin kişisel özelliklerinin ve görüşlerininbelirlenmesinde frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( C ) ve standart sapma(ss) kullanılmıştır. Öğrencilerin bazı kişisel özelliklerine göre görüşleri arasındafark olup olmadığının belirlenmesinde, değişkenlerin özelliklerine bağlı olarak;aritmetik ortalama (C ), standart sapma (ss), t testi kullanılmıştır. Farklılıkların testedilmesi için .05 anlamlılık düzeyi alınmıştır.Bu araştırma sonucunda, Öğrencilerin biyoloji alanını seçme amaçlarının bualandaki gelişmeleri takip etmeye uygun olduğu anlaşılmıştır. Biyoloji alanıylailgili gelişmelerin takip edilmesinde, öğrencilerin gerekli kaynak ve araçlarıyeterince ya da çok fazla kullanmadıkları, derslerde kullanılan öğretimyöntemlerinin yeterli olmadığı, okulda yapılan ödev çalışmalarının önemli katkısıbulunduğu, öğretim elemanlarının ?az? yardımcı olabildiği ya da yeterince katkıgetiremediği, alan derslerinin kısmen katkısının bulunduğu saptanmıştır.Fakülte değişkeninin biyoloji alanını seçme amacı ve öğretim elemanlarıboyutu açısından öğrencilerin görüşlerini etkilediği belirlenmiştir.iiBu araştırmayla, öğrencilere internet ve bilgi teknolojilerine nasılulaşılabilecekleri, bunlardan nasıl yararlanabilecekleri ile ilgili bilgilerin verilmesive Üniversitede verilen alan derslerinin içerikleri biyoloji alanındaki gelişmelerikapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research: the views of biology department students about followingthe current developments in the field of biology have been examined. Afterdetermining the factors that help these students to follow developments in biology,effects of these factors in students? following developments in biology have beendesignated.This research has been carried out among 195 Gazi University students fromthe Biology Department of the Arts and Science Faculty, and the Section of BiologyEducation of Gazi Education Faculty, and it has been participated by the second,third, and the fourth grade students.In Order to identify the amount of current knowledge the students have, andtheir abilities to follow recent developments on the subject, a research has beenprepared as a data collecting tool. The SPSS software has been used to analyze thedata which has been obtained from the data collecting tool. To determine studentspersonal characteristics and views, frequency (f), percentage (%), mean (x), andstandard deviation (sd), `t? test have been used. In order to test differences among thedata, a confidence interval of .05 has been used.According to the results of this research, it can be concluded that there is astrong correlation between the students purpose of choosing the biology degree andfollowing the latest developments on the subject Consequently, it has beendemonstrated that; the students don?t use the sources and tools to keep up with thelatest developments in the field, the teaching methods are inefficient, assignmentshave contributed to students success, assistants are either inefficient or little of help,and the lectures are partially contributory.It has been founded out that sight of students has been effected by facultyvariables in terms of purpose of choosing biology and impact of the lecturer in theuniversity.ivWith this research it is helped that the information about how to the students canreach internet and science technology will be given. In addition to this it is expectedto a new arrangement that includes current developments about the biology syllabus.