İlköğretimde denetim ve performans değerlendirme çalışmalarının web üzerinden iyileştirilmesine ilişkin ilköğretim müfettişlerinin görüşleri
The views of primary education inspectors on the improvement of supervision and performance evaluation activities on the web
- Tez No: 215434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu arastırma, Milli Egitim Bakanlıgı tarafından pilot uygulamaları yapılmakta olan Denetim ve Performans Degerlendirme Çalısmalarının Web Üzerinden yilestirilmesine liskin lkögretim Müfettislerinin Görüsleri'nin ortaya çıkarılması ve böylece egitim ögretim kalitesinin yükselmesine katkı saglaması amacıyla yapılmıstır. Arastırmanın birinci bölümünde; arastırmanın problemi, amacı, önemi, sınırlılıkları ve tanımlar yer almaktadır. kinci bölümde, kavramsal çerçeve olusturulmus bu baglamda sistem ve egitim sistemi, yönetim, denetim, teftis, teftisin tarihçesi, denetimin amacı ve önemi, teftis türleri ve performans degerlendirme kavramları ele alınarak açıklanmıstır. Üçüncü bölümde, arastırmanın modeli ve veri toplama teknigine yer verilmistir. Arastırmanın problem ve alt problemleri, arastırmanın modeli ve veri toplama tekniklerine uygun olarak incelenmistir. Dördüncü bölümde, elde edilen bulgu ve yorumlara yer verilmistir. Besinci bölümde ise, elde edilen bulgu ve yorumlarına dayalı olarak sonuçlar belirtilmis ve önerilerde bulunulmustur. Yapılan arastırmanın sonuçları asagıdaki sekilde özetlenebilir: ? Performans degerlendirme, günümüz yönetim anlayıslarının ulastıgı çagdas ve süreç odaklı bir denetim anlayısı olarak desteklenmesi gereken bir sistem oldugu görüsü ortaya konmaktadır. ? Egitimde denetim ve degerlendirme çalısmaları egitim ögretim çalısmalarının vazgeçilmez bir boyutu olarak var olması gereken bir olgu oldugu sonucuna ulasılmaktadır. ? Modelde veri kaynagı olarak basvurulan ögrenci ve velilerin denetim sürecine önemli katkı saglayacagı umulmaktadır. ? Performans degerlendirme çalısmaları ile ilgili web ve internet destegi saglanması için gerekli çalısmaların sürdürülmesi gerektigi hususu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted to improve the Primary Education Supervision and Performance Evaluation activities implemented in pilot areas by the Ministry of National Education over the web, thus contributing in the development of the quality of education and training. First part of the study contains the problem, purpose, importance, limitations of the research, and definitions. A conceptual framework is created in the second part, and in this regard the concepts of system and education system, management, supervision, inspection, history of inspection, purpose and importance of inspection, types of inspection and performance evaluation. Third part covers the research model and data collection technique. Issues mentioned in the research purpose are examined in accordance with the research model and data collection techniques. Fourth part of the research includes findings and their interpretation. And the fifth part gives the results based on findings and their interpretation, with suggestions made accordingly. The result of the research may be summarized as below. ? Performance evaluation is a system that needs to be supported as the end of a modern and process-focused supervision method adopted by current management approaches. ? As a system starting in the years before the Republic and maintained until today, supervision and evaluation activities in education has been in existence as an inevitable dimension of education and training efforts. ? In the model, it is hoped that particularly the students and their guardians would make important contributions in the inspection process as a source of data. ? Web and Internet support should be made available on performance evaluation activities.