60?72 aylık çocukların matematik becerilerini kazanmalarında, ?oyun yoluyla matematik becerilerini kazandırma programı? nın etkisinin incelenmesi
The study of the program aiming at developing math skills of 60-72 month of children through games in gaining thier math skills
- Tez No: 215436
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, 60?72 aylık çocuklar için araştırmacı tarafından geliştirilen?Oyun Yoluyla Matematik Kavramlarını Kazandırma Programı?nın etkisiincelenmiştir. Bu genel amaç çerçevesinde ayrıca oyun yoluyla matematik programısonucunda çocukların matematik becerilerini öğrenmelerinde cinsiyetler arasındafarklılık olup olmadığı araştırılmıştır.Bu araştırma deneysel yöntemle yapılmıştır. Bu araştırmanın evrenini 2004-2005 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsızanaokullarına devam etmekte olan 60-72 aylık öğrenciler oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini bağımsız anaokullarına devam etmekte olan 40 çocukalınmıştır. Araştırmada 20'şer çocuktan oluşan bir kontrol grubu ve bir deney grubuoluşturmuştur.Araştırmada Herbert P. Ginsburg ve Artur J. Broody(1990) tarafındangeliştirilen ?Test of Early Mathematics Ability-2?(Erken Çocukluk MatematikYeteneği Testi-2). Testin Türkiye'deki geçerlilik, güvenilirlik ve norm çalışmasıGüven (1997) tarafından yapılmıştır.Erken Matematik Yetenek Testi?2'nin deney kontrol grubuna ?ön test?uygulanmasından sonra araştırmacı tarafından geliştirilen ?Oyun Yoluyla MatematikBecerilerini Kazandırma Programı? deney grubuna uygulanmıştır. Deney grubundamatematik kavramları oyun yöntemiyle verilmiş, kontrol grubu ise mevcut okulöncesi programına devam etmişlerdir.?Oyun Yoluyla Matematik Kavramlarını Kazandırma Programı? deneygrubuna sonra, ?Erken Matematik Yeteneği Testi?2? deney ve kontrol gruplarına?son test? olarak uygulanmıştır.Sonuç olarak ön test ve son test arasındaki farklar incelendiğinde, deneygrubundaki çocukların matematik becerilerinde, oyunla matematik programıiiiuygulanmayan kontrol grubu çocuklarına göre artış olduğu görülmüştür. Programakatılan çocukların son test puanlarının, ön test puanlarından daha yüksek olması,uygulanan ?Oyun Yoluyla Matematik Becerilerini Kazandırma Programı?nın mevcutokul öncesi programından daha etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu araştırmasonucunda, kız ve erkek çocuklar arasında matematik becerileri yönündencinsiyetlere göre anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of ?The Program to Attain Mathematical Conceptsthrough Games? prepared for 60-72 months old was examined. Within this generalpurpose, it as examined whether there was a difference between the sexes for thechildren in learning mathematical skills as a result of mathematical program throughgames.The study was carried out on 40 children in total, 20 as a test group and 20 asa control group, attending to two independent different nursery school. The measuretool applied in test and control groups is ?Test of Early Mathematics Ability-2?developed by Herbert P. Ginsburg and Artur J. Broody (1990). Validity, reliabilityand norm studies of test in Turkey were conducted by Güven (1997).After Early Mathematics Aptitude Test ? 2 was applied to test group as a ?pre? test, The Program to Attain Mathematical Concepts through Games formed by theresearcher was applied to test group. Mathematics concepts were given through themethod of game in test group, whereas control group attended to current pre ? schoolprograms.The Program to Attain Mathematical Concepts through Games was applied totest group first and Early Mathematics Aptitude Test ? 2 was applied to both test andcontrol groups as a ?last test?.As a result, when the difference between pre test and last test was examined,it was observed that there became an increase in the mathematics aptitude of thechildren in test group compared to those of control group whom the mathematicsprogram through games was not applied. That the last test scores of the childrenparticipated in the program was higher than those in pre test group showed the effectof The Program to Attain Mathematical Concepts through Games. It was alsoobserved that there was no difference according to the sexes between both girls andboys in terms of mathematics aptitude.