Örgütsel güven boyutları ve iş tatmini ilişkisi: Tekstil işletmesinde bir araştırma
The relationship between organizational trust dimensions and job satisfaction: Research at a textile company
  1. Tez No: 265700
  2. Yazar: GÖZDE TEREKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM BESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel güven ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma literatür araştırması ve uygulama olarak dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak amacıyla önce literatür araştırması yapılmış ve öncelikle güven, örgütsel güven ve iş tatmini kavramları ile örgütsel güven ve iş tatmini arasındaki ilişki açıklanmıştır. Uygulama bölümünde ise Türkiye' nin önde gelen bir tekstil işletmesinde çalışanlara örgütsel güven ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi ortaya çıkartmak amacıyla anket uygulaması yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda elde edilen verilerle belirlenen değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla Niceliksel Araştırma Modelleri'nden Bağıntısal Model uygulanmıştır. Geri dönen anket formları istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Sonuçta örgütsel güven ve iş tatmini arasında pozitif bir ilişki olduğu öngörüldüğü gibi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between organizational trust and job satisfaction. This study contains four sections as review of the literature and application. First of all, the literature review has been done in order to create organizational structure of this research. The concepts of trust, organizational trust and job satisfaction and also relationship between organizational trust and job at satisfaction are explained. In the application part of the study, the employees one of the most popular textile company in Turkey a questionnaire in order to learn the relationship between organizational trust and job satisfaction was applied. Relative model which is a model of a quantitative research methodology was used in order to analyze the relationship between data which was obtained according to results of the questionnaires and determined variables. Questionnaire forms were analyzed statistically . As result, positive relationship between organizational trust and job satisfaction is confirmed.