Türkiye'de kamu sektöründe ücret yapı ve politikaları
Pay structires and pay policies in public sector in Turkey
- Tez No: 215446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tez çalısmasının amacı, insan kaynakları yönetimi bakıs açısıyla,Türkiye'de kamu sektöründe memur statüsündeki kamu personeli için uygulananücret politika, yapı ve sistemlerini incelemektir. Bu dogrultuda öncelikle kamukesimindeki baslıca istihdam biçimleri ile ücret yönetimi sisteminin temel konularıgenel olarak ele alınmıstır. Daha sonra kamuda en önemli istihdam biçimi olanmemurluk rejiminin Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet dönemindeki gelisimi ilegünümüz Türkiye'sinde memurlar ve diger kamu görevlilerinin 657 sayılı devletmemurları ve diger yasalarla düzenlenen ücret yönetimi sistemi incelenmistir. Sonolarak da, memurların ücretlendirme ve diger ilgili konulardaki sorunları ve bunlarınçözümüne iliskin önerilere yer verilmistir.Genel olarak bakıldıgında, Türkiye'de kamu personelininücretlendirilmesinde esas alınan ?personel sınıflandırması ve gösterge sistemi?nin,temelde kisiye dayalı olmakla birlikte isin niteligi ve güçlügüyle de iliskili bir ücretyapısı ortaya çıkardıgı söylenebilir. Zaman içinde yapılan degisikliklerin de etkisiyle,parçalı ve karmasık bir hal alan bu sistemin, esit ise esit ücret, performans - ücretiliskisi vb. açısından ciddi yetersizlikleri oldugu da tespit edilmistir. Ulasılan bilgilerısıgında, kamu personeline iliskin ücret yönetimi sisteminin temel ücretleme ilkelerive güncel yaklasımlara uygun biçimde gelistirilmesinin yararlı olacagı sonucunavarılmıstır. Bu baglamda, ücretlerin daha esitlikçi ve yalın hale getirilmesi ile ücretperformansiliskisinin güçlendirilmesi, özellikle önem verilmesi gereken konularolarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the pay structures and pay policiesand systems that are applied to officials in public sector at the aspect of humanresource management. In this respect, first of all the main employment forms ofpublic sector and main subjects of pay management systems are examined in general.Thereafter, development of official regime is examined which is the most importantforms of employment in public sector during Ottoman Empire and modern Republicof Turkey. Meanwhile, pay management system of officials and other publicemployments is being discussed that is arranged according to 657 regime and otherlaws. Finally, pay and such other problems of public servants? are discussed andalternative suggestions for solution are presented.In general meaning, personnel classification and indicator system thatdetermines pay structure of public employment in Turkey can be said to be based onperson. But, in other way it presents a structure appropriate with quality anddifficulty of work. However, since this system is rearranged several times andbecame less organized, it is significantly insufficient at equal pay as equal work,performance and pay correlation. According to obtained knowledge from this studyand source research, pay management system for public employment must bearranged appropriate with the main pay principles and today?s approach. In thisrespect, it can be mentioned that pays must be determined more equally and in asimple form and pay-performance correlation must be strengthened. Especially theseheadlines appear as main subjects.