Havacılık güvenliği açısından insan kaynakları yönetimi ve Thy Teknik A.Ş.'nde bir araştırma
Human resource management aspect of aviation safety and a research at Thy Technic A.Ş.
- Tez No: 215450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZEKİ SADULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tüm bilim dalları etik çerçevede insan huzuru, mutluluğu, rahatı ve güvenliği için çalışmalar yapmaktadır. Bu anlamda insanların en temel ihtiyaçlarından biri olan ulaşım ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak, taşımacılık sektöründeki kara ve deniz taşımacılığı alanlarında da olduğu gibi, günümüzde çok uzun mesafelerin çok kısa zaman dilimlerinde kat edilebildiği ve bu yönüyle vazgeçilemez bir göreve sahip hava taşımacılığının da en temel amacı insanları ya da yükü güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere götürmektir. Bir diğer taraftan çalışma hayatında karşılaşılabilecek olumsuz olaylar çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehdit edebilmektedir.Havacılık sektöründe gösterilen tüm faaliyetler esnasında meydana gelebilecek olumsuz olayların iş kazası tanımı içerisinde incelediği bu çalışmada, temelde tüm hataların en önemli nedensel faktörü olan insan unsuru öncelikli hedef olarak alınmış ve insan kaynakları yönetimi işlevleri açısından ortaya konabilecek iyileştirme çalışmalarının neler olabileceği araştırılmıştır.Bu kapsamda ayrıca THY Teknik AŞ. İşgörenlerinin iş güvenliğine ilişkin tutumlarıyla ilgili bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
All the fields of science have been performing investigations about humans comfort, happiness and safety taking into consideration of ethics. Therefore, meet the demand of transporting that is one of the basic demands of humans, the aim of air tranportation that supplies to take long distances in short time recently and regarding to this has an important mission is transfering people or cargos to the departures safely. On the other hand, hazardouse situations that are faced by people at work might threaten their health and safety.For the determination of hazardouse situations in the concept of work accident during all of the operations within aviation industry that is analysed in this study, we targeted human parameter that is basically one of the most important casual factor of all of the deficiencies aspect of human resource management facilities and investigated what are the possible development efforts for this respect