Basel ıı kriterleri çerçevesinde Türk bakacılık sistemine genel bir bakış
A general survey to banking system with basel ii criteria
- Tez No: 215457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KIYILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Son yıllarda dünya finans kesiminin karşılaştığı krizler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bankalarının sermaye yeterliliği sorununun tekrar ele alınması gerektiği görüşünü ön plana çıkarmıştır. Bu çerçevede Uluslar arası Ödemeler Bankası(Bank for International Settlements) daha önce başlattığı çalışmaları hızlandırmış ve 1988 Basel I Uzlaşısının yerine geçecek yeni bir taslak hazırlamıştır. Bu çalışmanın amacı, yeni taslak olan Basel II'ye duyulan ihtiyacın sebeplerini araştırmak, Basel I ile Basel II arasındaki farkları ve Basel II'ye yöneltilen eleştirileri ortaya koymak, Basel II ile birlikte sermaye yeterlilik rasyosunun hesaplanmasına eklenen operasyonel riski inceleyerek, söz konusu riskin ve bu riskin ölçülmesinde kullanılan yöntemlerin bankaların sermaye yeterliliğini ne ölçüde etkilediğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Recent years, Crisis which world finance environment to be faced, caused idea of researching capital adequacy problem of banks of developing and developed countries. Relating to that, Bank for International Settlements speed up works which was started before and a new worksheet was prepared instead of 1988 Basel I Composition. The objective of this study is to inquire reasons of requirements for new worksheet of Basel II, to state differences between Basel I and Basel II, and criticism about Basel II, and also by researching operational risk that is added to calculating capital adequacy ratiowith Basel II, to state how that risk and methods which is using for calculating it is effecting capital adequacy of banks.