Kuadratik programlama yaklaşımıyla etkin portföy seçimi ve İMKB verileri üzerine bir uygulama
Efficient portfolio selection by quadratic programming and an application on ISE data
  1. Tez No: 215456
  2. Yazar: ALI IBRAHIMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ATAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Ortalama Varyans Modeli'nin İMKB?30 Endeksinde yer alan hisse senetleri üzerine uygulaması yapılmıştır. Markowitz tarafından geliştirilen model, kuadratik programlama yardımıyla çözülerek çalışmanın kapsamına alınan hisse senetlerinden oluşturulabilecek etkin portföyler belirlenmiş ve etkin sınır çizilmiştir. Ayrıca, söz konusu model Türkiye'deki alım satım maliyetleri, menkul kıymet kazançlarının vergilendirilmesi ve açığa satış koşulları göz önünde bulundurularak, Pogue tarafından geliştirilen model esasında üç aşamada genişletilmiştir. Oluşturulan modeller yine kuadratik programlama ile çözülerek bireysel yatırımcının alım satım maliyeti, vergi ve açığa satış dikkate alındığında oluşturabileceği etkin portföyler belirlenmiştir. Yatırım fırsatları kümesi ile ilgili farklı varsayımlar altında belirlenen etkin portföyler karşılaştırılmış ve alım satım maliyeti, vergi ve açığa satışın etkin sınır üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, etkin portföylerin alım satım maliyeti, vergi ve açığa satış da dikkate alınarak kuadratik programlama ile belirlenebileceği ortaya konulmuş; alım satım maliyetinin etkin sınırı aşağıya, verginin orijine doğru kaydırdığı, açığa satışın ise sola doğru genişlettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Mean Variance Model has been applied in İSE-30. The model developed by Harry Markowitz has been solved by quadratic programming thus, efficient portfolios and efficient frontier have been determined. In addition, the model has been extended in tree steps on the base of the model developed by Pogue to include brokerage fees, taxes and short sales in Turkey. Constructed models have been solved by quadratic programming and efficient portfolios that an individual investor can form in the existence of brokerage fees, taxes and short sales have been determined. Determined different efficient frontiers have been compared and effects of brokerage fees, taxes and short sales have been tried to explain. As a conclusion, it has been shown that efficient portfolios can be determined by quadratic programming taking into consideration brokerage fees, taxes and short sales. It has been concluded that brokerage fees shift efficient frontier down, taxes shift it toward origin and short sales expanded efficient frontier toward left.