Elektronik gelişim dosyasının eğitim amaçlı tasarlanması ve öğretmenlik uygulaması dersinde kullanımının değerlendirilmesi
Designing digital (electronic) portfolios for educational purposes and its application in teaching practice class
  1. Tez No: 215471
  2. Yazar: ZEYNEP KAZAN NAVARRO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de yeni bir öğretim ve değerlendirme yöntemi olan Elektronik Gelişim Dosyası (Dijital / Elektronik Portfolyo) uygulamasının eğitim-öğretim amaçlı nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde öğretmen ve öğrencilere tanıtmak ve örnek teşkil etmesi bakımından Bilgisayar Öğretmenliği, Öğretmenlik Uygulaması dersine yönelik bir Elektronik Gelişim Dosyası modeli geliştirmek, uygulamak ve sonuçlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Literatür taraması ağırlıklı bu çalışmada, öncelikle araştırmanın kuramsal dayanağı oluşturulmuştur. Çalışmaya katılmak üzere; öğretmenlik mesleğine giriş yapacak ?Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi? alanında lisans düzeyinde öğrenim gören 4. sınıf öğrencilerinden, 40 öğrencilik bir çalışma grubu seçilmiştir. Çalışma grubundan, dersin hedefleri doğrultusunda geliştirilen model üzerinde çalışmaları istenmiştir. Çalışmalar, dersin yürütüldüğü ?Ders Yönetimi Bilgi Sistemi? nde, İnternet aracılığıyla uygulanmış, takip edilmiş ve Elektronik Gelişim Dosyası değerlendirme kriterleri (dereceleme ölçeği) kullanılarak değerlendirilmiştir. Öğrenciler ve öğretmenler açısından uygulamanın yansımalarını incelemek amacıyla dönem sonunda, görüş anketi uygulaması, GZFT analizi ve mülakat-görüşme teknikleri kullanılarak uygulama ile ilgili öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın sonucunda; Elektronik Gelişim Dosyalarının eğitim sistemimiz içinde kullanımının olumlu karşılandığı ve Öğretmenlik Uygulaması derslerinin teorik ve pratiği birleştiren bir unsuru olarak staj dosyası hazırlama sürecinde kullanımının uygun olduğu ve bu alanda araştırma geliştirme projelerinin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to thoroughly introduce a fairly new teaching and assessment method used in Turkey, namely the Digital Portfolio applications for educational purposes, in teaching environments, and also to set an appropriate model of a Digital Portfolio for the senior students of ?Department of Computer and Instructional Technology Education? who are about to start their teaching professions, particularly for their ?Teaching Practice? class. Theoretical basis of the study is formed by referring to literature extracts on Digital (Electronic) Portfolios and Educational Technologies. To participate in this study, a study group of 40 seniors were randomly selected. The study group was asked to work on a model, achieving the aims of the lesson. Students developed their portfolios on the ?Course Management Information System? web site using the Internet and were guided by their instructors. The student products, monitored by the instructors during the application process were evaluated using the Digital Portfolio Evaluation Criteria. Finally, in order to find out students? and instructors? opinions on the implementation and utility of the Digital Portfolio application; SWOT analysis a survey was carried out and interviews with instructors were made for feedback purposes. The reflections of both the students and the instructors on the Digital Portfolio illustrated that the effects of the process and the application on the students are influential in enhancing the learners? learning and it is a considerable innovation in education. Hence, more research could be done on this very special intersection of theory and practice of teaching purposes of Digital Portfolios for the teachers? apprenticeship period.