Turizmin ülkelerarası ilişkilerde yumuşak güç unsuru olarak kullanılması üzerine bir araştırma
A study on employing tourism as a soft power tool between the relations of countries
  1. Tez No: 646688
  2. Yazar: BAHADIR İNANÇ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Uluslararası İlişkiler, Tourism, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2015 yılında Rusya ile Türkiye arasında yaşanan siyasi krizin turizm boyutunu incelemektir. Rusya Federasyonu söz konusu krizin yaşandığı dönemde Türkiye'ye yönelik olarak aralarında seyahat yasağının da bulunduğu çeşitli kararlar alarak uygulamıştır. Rusya tarafından uygulanan ve Türk Turizmi üzerinde oldukça önemli hasarlara neden olan seyahat yasağının olumsuz etkilerini, Antalya başta olmak üzere Türkiye'deki birçok turizm işletmesinin yanında turizme girdi sağlayan sektörlerde de izlemek mümkündür. Bu çalışmada uluslararası ilişkiler kapsamında sıklıkla çalışılan bir konu olan yumuşak güç bağlamında ele alınmış, literatür taraması da ele alınan konuya göre yapılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, içeriğinde beş temanın bulunduğu yarı yapılandırılmış bir görüşme formu aracılığı ile Türkiye'deki turizm paydaşlarıyla yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırmanın sonucu, küresel siyasette iki ülke arasında meydana gelen krizlerin turizme yansımasının negatif olduğuna ve alt kategorilerinde tur operatörleri ile turistlerin bulunduğu yumuşak güç unsuru olan turizme işaret etmektedir. Bu çalışmanın turist – toplum eksenli çalışmalardan ziyade turizm fenomenini devletler arasındaki bir boyut olarak incelemek isteyenlere katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyse the tourism dimension of the political crisis between the Russian Federation and Turkey in 2015. In the mentioned period, Russian Federation took some decisions, including a travel ban to Turkey, and applied them. The travel ban of Russia had caused quite important loses in Turkish tourism. It is possible to monitor the negative effects of the crisis on tourism establishments notably in Antalya, alongside with the effects on sectors that provide input to tourism. This study is taken in relation with soft power, which is a frequently studied subject of international relations, and the literature had been reviewed in relation with the subject. Qualitative research method is preferred in the research of the study, and phenomenology is used. The data of the research had been collected through a semi-structured survey consisting of five themes, which was used to interview tourism partners in Turkey. The results of the research indicate that in global politics, the reflections of bilateral crisis in tourism are negative, and tourism is considered as a soft power tool, where the subcategories of this tool are tourists and tour operators. This study would contribute to researchers who would consider tourism phenomenon within interstate dimensions rather than those who consider tourism in tourist-society relations.