Riskli yapılar ve kentsel dönüşüm çalışmaları, Tunceli örneği
Risked buildings and urban transformation works, Tunceli sample
- Tez No: 536789
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FENKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye'de meydana gelen depremler ve depremlerin neden olduğu can ve mal kayıplarının minimum seviyeye düşürülmesi için riskli yapıların tespit edilmesi gereklidir. Çalışmada Tunceli İli örnek seçilerek riskli yapılar tespit edilmiş ve mevcut durum değerlendirilmiştir. Çalışma bölge insanının gelecekte yaşayabileceği olası can ve mal kaybının önüne geçmesi yönünden önemlidir. Bu amaçla, Çevre Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğünün çıkardığı Afet riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında Tunceli ilinde halkının istekleri doğrultusunda mevcut yapı stoku içindeki yapıların risk tespiti oranları belirlenmiş ve belirlenen bu oranlara bakılarak risk değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma alanı olarak Tunceli merkez ve ilçeleri Hozat, Pertek, Çemişgezek, Nazimiye, Pülümür, Mazgirt ve Ovacık ilçeleri seçilmiştir. Yapılan tespitler sonucunda risk oran değerlerine bakarak mevcut yapıların güçlendirme çalışması yapılmasına ya da yıkılıp yerlerine yeni projeler uygulanmasına karar verilmiştir. Betonarme, yığma ve kerpiç yapıların tamamı riskli tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The work is important in terms of preventing the future of the people in the region, In order to determine the risky structures for decreasing the life and goods caused by earthquakes and to the minimum level, it was evaluated that risky structures were determined by selecting Tunceli samples. For this purpose, the Ministry of Environment and Urbanization General Directorate of Urban Infrastructure and Urban Transformation Services for the purpose of the transformation of areas under the risk of disaster in the scope of the disaster in the province of Tunceli in accordance with the wishes of the people in the existing building stock the risk assessment rates of the structures determined by looking at the rate of risk assessment was made. As the study area, the districts and districts of Tunceli were selected as Hozat, Pertek, Çemişgezek, Nazimiye, Pülümür Mazgirt and Ovacik. As a result of the determinations made, it was decided that the existing structures will be strengthened or new projects will be applied in the places they are considered. Reinforced concrete, yigma and mud brick structures were found to be risky.