Kalite algısının sosyal temsilleri
Social representations of quality perception
  1. Tez No: 215499
  2. Yazar: MEHMET ULAŞ MENKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL A. ARKONAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Son yıllarda özellikle iş dünyasında ön plana çıkan ?kalite? kavramı, sosyalbilim araştırmalarında da yerini almıştır. ?Kalite Algısı? üzerine yapılan çalışmalarabakıldığında, araştırmacıların genellikle ?müşteri algısı? ile ilgilendiklerigörülmektedir. Bunun doğal sonucu olarak da kalite alanında çalışan algısınıölçmeye yarayan bir ölçeğe rastlanmamaktadır. Çalışmanın temel amacı, işdünyasında varolan ?kalite? kavramının, çalışan tarafından nasıl algılandığını vesosyal temsil olarak nasıl yapılandırdığını ortaya koymaktır. Bu araştırmada özel birişyerinde, araştırma için geliştirilen ?Kalite Algısı Ölçeği? ve alınan verilerianlamlandırmada yardımcı olacak ?İş Doyumu Ölçeği? kullanılmıştır. İki ölçekbirbiri ardına olmak kaydıyla özel iş yerinin memur, uzman ve şeflerden oluşançalışan 105 çalışanına uygulanmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde ?İş DoyumuÖlçeği? ve ?Kalite Algısı? ölçekleri arasında bir korelasyon olduğu görülmüştür.Bunun yanında çalışma yılı arttıkça kalite algısı ölçeğinden alınan puanın dadüştüğü saptanmıştır. Bu sonuçlar sosyal temsil örneği olarak araştırılması yapılan?kalite? kavramı için, iş dünyasında nasıl gelişip, değişebildiği ve kaynağını ne türbilgiden aldığı konusunda yorum yapılmasını kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept ?Quality? is nowadays in the foreground and take place in thesocial researches. As we seek about studies of ?Quality Perception?, researchers areusaliy intrested in ?Costumer?s Perception?. As the natural result of this, there is noscale about the ?employee quality perception?. The main of the study is toinvestigate how the concept of ?quality? is perceived by the employee and how itssocial representations are constructed. In this study in a private workplace ?QualityPerception Scale?, which is prepared specialy for this research and a ?WorkSatisfaction Scale? are used to collect data. Two scales are applied to 105 employees,including officers , specialists and chiefs . Findings showed a correlation between of?Qualty Perception Scale? and ?Work Satisfaction Scale?. Further more when theworking time of employees are increasing, the quality points of them are decreasing.This results make easy to comantate the concept ?quality? as a social representation