İç mekan tekstillerinde fark yaratan yenilikler ve bir tasarım önerisi
New advances in indoors textiles that make a difference and a design proposal
  1. Tez No: 285911
  2. Yazar: NURAY BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DİLEK ALPAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İç Mimari ve Dekorasyon, Textile and Textile Engineering, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hayat tarzlarındaki ve iklimdeki değişiklikler, tüketim eğilimlerinin yönünü değiştirirken; bireyleri yenilikçi, farklı, daha yararlı ürünleri tercih etmeye yöneltmektedir. Son yıllarda tamamen farklı amaçlar için geliştirilmiş malzeme ve tekniklerden yararlanılarak geleneksel veya bilinen uygulamaların yaratıcı ve yenilikçi bir anlayışla tekrar yorumlanması; amacı ve işlevi değişen, ihtiyaçlara cevap verebilen, daha yararlı ve talep edilen ürünler tasarlanmasına ve üretilmesine imkan vermektedir. Bilgi çağında, tasarlama ve üretim biçimlerinin, ürün ve malzeme teknolojilerinin gelişmesi ürünlerin kalite niteliklerini ve işlevsel özelliklerini iyileştirirken; yenilikçi fikirlerle geliştirilmiş ürünlere ilgisinin giderek artması, yaşam kalitesini iyileştiren, daha teknolojik olan ürünlerin olumlu ve olumsuz yönleriyle çevremize daha da hakim olacağını göstermektedir.Toplumsal, bilimsel, ekonomik ve ilgili diğer alanlarda; kuram, eylem ve sonuç bağlamında yararlı bir faaliyet olarak uygulanmakta olan yenilik (inovasyon) kavramı; beraberinde tüm endüstri kolları içinde üretici açısından kazançlı ve rekabette avantajlı; tüketim açısından daha yararlı ürünler üretebilmeyi hedefleyen bir bilinç yaratmaktadır.Günümüz tekstil tasarımcıları yenilik (inovasyon) kavramı öncülüğünde, hayal gücünü zorlayan başka bir ifadeyle sınırları aşan fikirlerini; yenilikçi ve gelişmiş teknolojilerle ürünlere dönüştürerek, tüketimde yeni eğilimler oluşturmayı amaçlamaktadırlar.Tezin ana amacı; farklı ve değişik fikirler geliştirerek yeni bir ürün tasarlamak veya varolan bir ürünü iyileştirip, yeni bir değer katarak daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap verme eylemi olan yenilik ve yenileşme kavramından yola çıkarak teknolojik gelişmelerin görsel ve işlevsel açılardan tekstil ürünlerine kazandırdığı yenilikçi nitelikleri örneklerle inceleyerek belgelemek ve yenilikçi bir ürün önerisiyle de desteklemektir.İç Mekan Tekstillerinde Fark Yaratan Yenilikler ve Bir Tasarım Önerisi başlıklı çalışmanın Giriş Bölümü'nde konu genel olarak değerlendirilmiş; Birinci Bölümde, yenilik kavram olarak irdelenmiş ve daha çok tasarım ve üretim alanlarını içeren tanımları yapılmış; tekstil ürünlerinin fikir aşamasından pazarlama aşamasına kadar olan gelişme süreçlerinde yenilik ele alınmıştır. Son yıllarda tüm bilim ve üretim alanlarında uygulanan bir eylem olan yeniliğin; tekstil tasarımı ve tekstil endüstrisi açısından önemi, üretim biçimlerine ve ürünlere katkısı ile sonuçları; Tekstil Tasarımında Yenilikçi Gelişmeler, İç Mekan Tekstillerinde Fark Yaratan Yenilikler başlıklı bölümlerde örneklerle incelenmiştir.Tezin, ?Işık Kaynağıyla Oluşan Görsel Yanılsama Temalı Bir Tasarım Önerisi? bölümünde ise; istek, beklenti ve duyguların göz önüne alındığı bir fikirden yola çıkılarak, yeni bir ürün tasarlamak veya varolan bir ürünü iyileştirerek, yeni bir değer katarak daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap verebilmek amacıyla teknolojik gelişmelerden yararlanılarak görsel ve işlevsel olarak bir tekstil yüzeyde yanılsama oluşturmak üzere tasarlanan bir inovasyon projesinin aşamaları ve sonucu işlenmiştir.Bu tez çalışması süresince; yeniliğin, eylem olarak endüstriyel üretimin başladığı Sanayi Devrimi'nden itibaren gerçekleştirilen her yenilikle devam ederek sürdüğünü, ancak kavram olarak son yıllarda daha çok önemsenerek her alanda farklı ve yenilikçi sonuçlara hizmet ettiği tespit edilmiştir. Bu tez çalışması sonucunda diyebiliriz ki; ilk üretimin yapıldığı yıllardan itibaren ürünler günün teknolojik düzeyine ve ihtiyaçlara göre veya talep edilecek yeni ürünler geliştirmeyi amaçlayan yenilik ve yenilenme (inovasyon) üretim faaliyetleri sürdüğü sürece önemini yitirmeyen ve sürekliliği olan bir kavram olarak, her dönemde, her iş kolunda yenilikçi, fark yaratan, iyileştirilmiş ürünler veya hizmetler olarak karşımıza çıkmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The changes in the climate and the society's life style do not only influence the tendencies of consumption habits, but also compels the individuals to consume more revolutionary, different and more beneficial products. In recent years, the existing methods have been revisioned by virtue of other materials and techniques that have been designed for different purposes. This enables to design and produce new products with new objectives and new areas of usage seeing a higher demand. In the information era, the development in the design and production processes and product and material technologies have led to remarkable improvements in the quality and functionality of the products. The fact that there is an increasing interest in the products designed with revolutionary ideas suggests that the new technological products will have an even larger impact on our lives and our environment on both positive and negative sides.The concept of innovation, which has found greatly beneficial applications in scientific, economic and other aspects of the life of the society has offered the production of more competitive, more profitable and more beneficial products in different business areas.The common objective of today's textile designers is to pave the way to new consumption habits and to provide new products by exploiting the innovation as a primary design principle to stretch the limits of our imagination.The goal of this thesis is to design new products by developing new and different ideas, or improving existing products to make them capable of meeting higher demands that have not ben met before by exploiting the advances in textile technology.The subject has been mentioned with general aspects in the introduction of this study with the title New advances in indoors textile products that make a difference, and a design proposal. In the first chapter, the innovation has been analyzed as a concept, and identified in the fields of design and production, and the impact of innovation on all the processes from the conceptualization to the marketing has been investigated. The importance and the contirubution of the innovation to new ways of production and the consequences have been analyzed in the chapters- the innovative trends in the textile design, and new advances in indoors textile products that make a difference.In the chapter with the title ?A design proposal with the theme- the visual illusion caused by the source of light?, the objective is to examine the evolution and the results of an innovation project, whose goal is to meet new demands by designing a new product or improving an existing product, which is motivated by an idea initiated by requests, expectations and feelings.It has been observed during the course of this thesis that there is an uninterrupted progress in innovation that reflects itself in different levels of technological advances since the industrial revolution, yet it has gained a remarkable importance in recent years, and served for different purposes in diverse fields. A conclusion that can be drawn from this thesis is that the innovation will keep playing a major role in varying degrees and in varying application fields where the objective of producing such solutions that meet the technological advances and demands to offer improved products and services is a primary concern.