İnternetten satın alma davranısı ile risk ve fayda algılamaları arasındaki ilgi
Online shopping behavior and its relation with perceived risk and benefit
  1. Tez No: 215503
  2. Yazar: HİLAL ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Geçtigimiz yüzyılda birçok perakende magazacılık formatı hayatımıza girdi. Ancak,yeni yüzyılla birlikte yeni bir tür perakende alısveris sekli olan, internet üzerindenalısveris (online alısveris) digerlerini tehdit etmeye basladı. Yalnız, bu alısveris sekli,diger bazı ülkelerdekinin aksine Türkiye'de çok fazla gelisme göstermedi.Bu çalısmada, tüketicilerin internet üzerinden alısveris yapma davranısları ile sanalalısveris hakkındaki risk ve fayda algılamaları arasındaki iliskiyi arastırmak için birmodel gelistirilmistir. Arastırma, Türkiye'deki 2751 sanal magaza müsterisi üzerindeinternet üzerinden anket uygulaması ile gerçeklestirilmistir. Cevaplayıcılarıninternetten alısveris yapma sıklıkları ve bu alısverislerde yaptıkları harcamamiktarları ile internetten alısveris hakkındaki risk ve fayda algılamaları arasındaanlamlı bir iliski bulunmustur. Çalısmanın sonucunda, sanal magazalara, siteleriningüvenlik önlemlerini artırmaları ve yapılan islemleri daha sade hale getirmelerikonusunda önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The past century experienced an increase in retail formats in the marketplace.However, as a new century begins, these retail formats are being threatened by a newkind of store, the online or Internet store. But, this form of shopping didn?t developin Turkey so much like the rest of the world.This paper develops a research model in order to search the relationship betweenconsumers? perceived risk/benefit and the online shopping behavior. The model wastested using an online survey of some 2751 online shoppers in Turkey. Both theperceived risk and perceived benefit of Internet shopping were found to besignificantly associated with the amount and frequency of online purchases made.The results of the study suggest that Internet retailers should increase the security ofthe web site and try to make the transactions easier for the customers.