Türkiye'deki gençlerin oy verme davranışının tüketici davranışı çerçevesinde incelenmesi
Young adults' voting behavior in the context of consumer behavior in Turkey
- Tez No: 508931
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İşletme, Advertising, Political Science, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma için, seçmen davranışı ve politik pazarlama literatürü incelenerek kurulmuş bir modeldeki değişkenler bir anket çalışmasıyla dijital kanallar ve basılı versiyonu dağıtılarak veri toplanmıştır. 17 – 74 yaş arası bireylere erişilmiş olan anket çalışmasında örneklem 30 yaş ve altı seçmenler“genç yetişkinler”ve 30 yaş üstü seçmenler“yetişkinler”olmak üzere ikiye bölünmüş ve iki popülasyon arasında karşılaştırmalı sonuçlar incelenmiştir. Toplanan veri, istatistiki yazılım SPSS kullanılarak incelenmiş ve değişkenler arasındaki beklenen ilişkileri özetleyen hipotezler test edilmiştir. Bu araştırma, ilk önce 2017 Anayasa Referandumu çerçevesinde sonuçlandırılmak üzere tasarlanmıştır. Ancak gerekli literatür taraması ve anket tasarımı, Nisan ayında gerçekleşen referandumun öncesinde veri toplayacak şekilde tamamlanamamıştır. Bu sebeple seçmenlerin bir sonraki genel seçimi ile alakalı tavır ve yaklaşımlarını sorgulayacak şekilde yapılandırılmıştır. Araştırmanın veri toplama döneminin içinde erken seçim duyurusunun yapılmasıyla özel bir durumun incelenmesine olanak doğmuştur. Anketin dağıtımına 8 Nisan 2018 tarihinde başlanmış olup 2019 yılında yapılması beklenen genel seçim için soruları cevaplayan 189 katılımcı olmuştur. 18 Nisan 2018 tarihinde genel seçimin tarihinin 24 Haziran 2018 olarak açıklanmasının ardından 557 kişi daha ankete katılım göstermiştir. Seçim tarihinin 2019 gibi nispeten uzak ve belirsiz bir tarihte olduğunu düşünerek ankete cevap verenler ile erken seçim duyurusundan sonra, seçimin çok yakın bir tarihte yapılacağın bilerek anketi cevaplayanlar arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Bu tez çalışması ile hem pazarlamanın uygulamasının ürün ve servis pazarlaması dışındaki alanlara yayılması üzerine çalışmak, hem de tüketici davranışı ile oy verme davranışı arasındaki ilişkiyi, Türkiye'deki seçimlerde oy verme yaşına erişmiş gençlerden toplanacak veri ile çalışarak politik pazarlama literatürüne katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Demokratik sistemlerin sürdürülebilirliği ve sağlıklı bir temsil gücünün olması için en büyük gerekliliklerden biri toplumu oluşturan bireylerin oy vererek sürece katkıda bulunmalarıdır. Öte yandan pek çok modern toplumda gençlerin hem sandığa gitme oranı hem de oy verme harici siyasal faaliyetlere katılımı toplumun geri kalanına göre daha düşüktür. Bu durumun arkasındaki temel sebeplerden biri de siyasal ilgilenimin gençler arasında düşük olmasıdır. Bu araştırmada siyasi ilgilenimin motivasyon faktörleri incelenirken gençlerin ilgilenimlerine etki etmesi beklenen iki değişkenin, ebeveynlerinin siyasal davranışlarının ve seçmenin seçim ile alakalı risk algısının dinamikleri detaylı olarak incelenmiştir. Ebeveynlerinin siyasal davranışlarının gençlerin değer temelli ilgilenimleri üzerindeki etkisi incelenmiş ve gençlerin siyasal sosyalleşmelerinin başladığı aile ortamının siyaset konusundaki tutumları konusunda etkili olduğu sonucu çıkmıştır. Benzer şekilde, bireysel seçim riski, yani bireyin kendisi için en uygun olan seçim sonucuna erişilememe ihtimali ile alakalı risk algısı yüksek olan bireylerin seçimin sonucuyla yakından ilgili olma, doğru seçimi yapacaklarından emin olmak için uzun uzadıya araştırma yapma motivasyonunu kendinde bulacaktır. Tüketici davranışının da en temel bileşenlerinden biri satın alma öncesi bilgi toplamadır. Tüketicinin ilgilenimi arttıkça, markalar ve ürün özellikleri hakkında bilgi toplama eğilimi de artar. Nasıl ki tüketici, satın alma öncesi bilgisini arttırarak üründen alınacak faydanın optimal olmaması riskini azaltmaya çalışacaksa, seçmen de seçim sonucunun kendisi için optimum olmama riskini ortadan kaldırmak için bilgi toplamaya çalışacaktır. Araştırmanın temel konusu gençler olduğu için, gençlerin internet alışkanlıkları incelenmiş ve gençlerin interneti bir siyasi bilgi kaynağı olarak kullanma motivasyonları incelenmiştir. Araştırma sonucu gençlerde hem sonuç temelli ilgilenimin, hem de değer temelli ilgilenimin internetin siyasi bilgi kaynağı olarak kullanılma motivasyonunu arttırdığını göstermektedir. İnternetin bir bilgi kaynağı olarak kullanılma motivasyonunun yüksek olmasının hem seçmenlerin hem iç özyeterlilik hem de dış özyeterlilik algılarını olumlu yönde etkileyebileceği sonucuna varan araştırmalardan yola çıkarak özyeterlilik kavramının dinamikleri araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırma sonucu bireylerin özyeterlilik algısını hem internetten bilgi arama motivasyonuyla hem de siyasal katılımın üç bileşeni (oy verme niyeti, dijital kanallarda siyasal katılım, oy verme harici siyasal katılım) arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkilere işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
For this research, literature on voting behavior and political marketing was studied and data was collected by distributing an online questionnaire via digital channels. In addition the printed versions of the same questionnaire is distributed to further participants in order to increase participation. Individuals between ages 17 to 74 has participated in the survey. The sample is divided into two groups; young adults, age lower than 30 years old and adults older than 30 years old and the results for those sub-populations are compared. The collected data was analyzed using statistical software SPSS and the hypotheses that summarized the expected relationships between the variables were tested. This research was planned to be executed on the eve of the 2017 Referandum. However, relevant literature review and questionnaire designcould not be completed before April 16th so the data was not collected. As a workaround, it is structured so that questionaire will be focusing on the voters' attitudes and approaches about the next general election in Turkey. With the early election announcement, a unique opportunity was introduced; part of the participants has answered the questionaire before the annoucement, thinking they were talking about a distant election that would happen in 2019. Anyone who has participated after the early election announcement would know that the election is sooner than expected. Those two groups were expected to have different attitudes about the election, so their results were compared for deeper insights. With this thesis, it is aimed to extend the use of marketing outside of the scope of product and service marketing applications, as well as studying the relationship between consumer behavior and voting behavior and contribute to the political marketing literature by data collected from young people leaving in Turkey and participating in elections. One of the main requirements for democratic systems' sustainability and representation power is people's contribution by voting. On the other hand, it is a well known fact that in most of the modern societies young people are behind the society's average in not only participation in the elections by voting but also other forms of political participation. One of the main reasons for this is the fact that young people are behind in terms of political involvement. In this study, the motivational factors of political involvement were examined and the dynamics of the two variables expected to affect young people's involvement, namely the political participation of their parents and the election-related risk perception of the electorate were examined in detail. The impact of their parents' political participation on the value-based involvement of young people has been examined and it has been concluded that the family in which young people's political socialization started is influential on their political attitudes. Likewise, individuals with high risk perception associated with the risk of individual choice, that is, the likelihood that the individual will not be able to reach the most appropriate election outcome, will find themselves motivated to conduct detailed research to ensure that they will make the right choice. In other words, their outcome related invovlement will be impacted based on their risk perception. One of the most fundamental components of consumer behavior is the pre-purchase information seeking behavior. As the consumer's involvement increases, the tendency to seek information about brands and product characteristics is also expected to increase. Just as the consumer will try to reduce the risk of sub-optimal purchase or product expereince by increasing pre-purchase information seeking, the voter will also try to collect information to remove the risk that the election result is not optimal for them. Since the research is focusing on young people, the internet habits of young people are used as inspiration and the motivation of young people to use the internet as a political information source has been studied extensively. The outcome of the research shows that both outcome relevant invovlement and value relevant involvement contributes to the motivation to use the internet as a political information source for young people. Based on researches leading to the findings that the motivation to seek information can affect both internal self-efficacy and external self-efficacy perceptions of the voters positively. The results indicate statistically significant correlations between the self-efficacy and the motivation to use internet as a political information source, as well as the three components of political participation (voting intention, online political participation, non-voting traditional political participation).