Çalışma hayatında stres ve iyimserliğin iş tatminine etkisi ve bir araştırma
The effects of optimism and stress in business life and evaluate their impact upon the job satisfaction of those who have joined the reserach
- Tez No: 215504
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalısmanın amacı iyimserligin ve stresin çalısma hayatında önemini vurgulamak vearastırmaya katılan bireylerin is tatminlerine etkisini degerlendirmektir.Konu ile ilgili literatür çalısmalarından sonra kolayda örnekleme seçilerek (simple randomsampling) anket metodu uygulanmıs, veri ve bilgiler toplanmıstır. Anket verilerinin analizisonucunda bireyin iyimserligi, ise karsı duyguları (job related well being) ve is tatmini ilepozitif yönde, bireysel ve örgütsel stres düzeyi ile isten ayrılma egilimi ile de negatif yönde biriliski oldugu tespit edilmistir.Çagımızın sorunlarından biri olarak tanımlanan stresin olumsuz etkisinin azaltılmasında hemkisilik özelligi hem de bir düsünme biçimi olarak görebilecegimiz iyimserligin, nsankaynakları seçim sürecinde de üzerinde durulması gereken bir faktör oldugu gözardıedilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to emphasize the significance of optimism and stress in business lifeand to evaluate their impact upon the job satisfaction of those who have joined the research.Subsequent to research on related literature, polling was done using simple, randomsampling methods to collect facts and data. As a result of the evaluation of the polling data, itis determined that there is a positive effect of personal optimism on his/her job-related wellbeingand job satisfaction. It also shows a negative effect on individual and organizationalstress and drop out.It should not be overlooked that optimism, which can both be considered as a personal traitand a way of thinking in reducing the negative effects of stress, which is identified as one ofthe problems of our age, is also a significant factor in human resources selection process.