Bankacılık reformu öncesi ve sonrası Türk bankacılık sistemi
Turkish banking sector before and after the banking reform
- Tez No: 215508
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada 2001 ekonomik krizinin ardından Türk bankacılık sistemininıslahı için gerçekleştirilen bankacılık reformu öncesi ve sonrasında sektörünetkinliğindeki gelişmeler incelenmiştir. Finans sektörü büyüme sürecinde önemli roloynamaktadır. Çünkü sermaye birikiminin sağlanması; hem finansal kaynaklarıntoplanmasının ve kullandırılmasının hem de yeni teknolojilerin yaratılmasının önemlibir parçasıdır. Son 25 yılda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerinbankacılık sektörlerinde yaşanan krizler konunun gündemin en önemli maddeleriarasında yer almasına neden olmuştur. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkedebankacılık sektörünün finansal sistemin temel unsuru olması sektörün etkinliğinin vesağlamlığının taşıdığı önemi daha da arttırmaktadır. Dolayısıyla finansal aracılıkişlevinin en önemli aktörleri olan bankaların performans ve etkinliklerinin yakındanizlenmesi toplumun tüm kesimlerinin faydasına olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study the developments in the efficiency of Turkish commercial banksbefore and after the banking sector reforms put into effect subsequent to 2001economic crisis are investigated. Financial sector has important influences oneconomic growth. Maintenance of capital accumulation is an important factor forboth collection and placement of financial sources and also creating newtechnologies. The banking crises experienced during the last 25 years in bothdeveloped and developing economies brought the banking sector issues high on theagenda. As a developing economy the Turkish financial system is highly dominatedby its banking sector and this fact, in turn, increase the significance of the bankingsector efficiency and soundness. Consequently, as the most important actors of thefinancial intermediation function, monitoring of the performance and efficiencydevelopment of Turkish banks will provide benefits for the whole economic units.