Türkiye'de yıllara göre kredi kartı kullanım durumu ve batık kredi kart borç sahiplerinin profili
Credit card usage and the profile of credit card holders in debt according to years in Turkey
- Tez No: 215509
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki batık kredi kart borç sahiplerinin profili belirlenmeyeçalışılmıştır. Bu kapsamda öncelikle kredi kartının bir ödeme aracı olmasından yolaçıkılarak ödeme sistemlerine değinilmiş; içlerinde kredi kartının da bulunduğu diğerkartlı ödeme sistemi ürünleri kısaca tanıtılmıştır. Kredi kartı ise, çeşitli yönleriyledetaylı bir şekilde ele alınarak, kredi kartının Dünya'daki ve Türkiye'deki kullanımdurumu yıllar itibariyle incelenmiştir. Ülkemizdeki batık kredi kart borç sahiplerininprofilini belirleyebilmek için, hem batık kredi kart borç sahiplerine, hem de ödemeaçısından sorunsuz kredi kartı sahiplerine yüz yüze anket yöntemiyle anketyapılmıştır. Tanımlayıcı araştırma modeli ile gerçekleştirilen araştırma sonunda, eldeedilen verilerden çıkarılan sonuçlar ve konu hakkında geliştirilen öneriler ortayakonulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the profile of bankrupt credit card holders has been tried to be defined.Within this scope, primarily payment systems have been discussed based upon theuse of credit cards as a payment instrument and other card-based payment systemproducts, including credit cards, which have been briefly introduced. The state ofcredit card use, both all over the world and in Turkey, has been examined on a yearlybasis by studying its various aspects in detail. A face-to-face survey has beenconducted with both bankrupt credit card holders and credit card holders with a goodrecord in order to clarify the profile of bankrupt credit card holders. Inferred from theobtained data, results and suggestions have been presented at the end of the research,which is framed with my a the descriptive research model.