Satınalma karar sürecinde markaya yönelik algılanan riskin algılanan değer üzerindeki etkisi
The effect of perveived risk for brand on the perceived value in the purchasing decision making
- Tez No: 215519
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Günümüzde markalar, iletisim teknolojilerinin sekillendirdigi küresel bir dünyada rekabet etmektedir. Dolayısıyla tüketiciler her gün her saat yüzlerce uyarıcıya maruz kalmakta ve bu uyarıcıları kendi kisisel istekleri ve tecrübeleri dogrultusunda yorumlamayarak satınalma ya da almama kararı vermektedir. Bu baglamda tüketicilerin satınalma kararları kendi duyusal tercihlerini yansıtmakta yani algılamaları temelinde olusmaktadır. Tüketici davanısında satınalma kararında etkili olan önemli algılamalardan biri de algılanan degerdir. Bu çalısmada satınalma karar sürecinde algılanan riskin algılanan deger üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalısma kapsamında gelistirilen arastırma hipotezlerini test etmek amacıyla t-testi, varyans analizi, kümeleme analizi, diskriminant analizi ve yapısal esitlik modeli kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
Today brands compete in a global world which is shaped by information technologies. Therefore, consumers are exposed to hundreds of stimulus each day each hour and they give a decision to buy or not to buy regarding their interpretations of these stimulus through their personal wants, needs and experiences. In that manner, the purchasing decision reflects the sensual preferences of the consumers, that is, it occurs on the basis of the perceptions of the consumers. One of the perceptions influencing consumer buying behaviour is value perception. This study aims to determine the effects of the perceived risk on the value perceptions in the buying decision process regarding the brands. The research hypotheses postulated in relation with the research objectives were tested through ttest, ANOVA, cluster analysis, discriminant analysis and structural equation modeling.