Bilgi yönetimi sürecinde insan kaynakları yönetimi: Lojistik sektöründe bir araştırma
Human resources management at knowledge management process: A research in logistics sector
- Tez No: 215520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SADULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Modern organizasyonlar devamlı olarak değişen çevre koşulları ilekarşılaşmaktadır. Global bilgi ekonomisi yeni pazarlar, yeni ürünler, yeni yetkinliklerve iş organizasyonları hakkında yeni düşünme biçimleri gerektirmektedir.Günümüzde bilgi firmaların en kuvvetli kaynağıdır. Bu yüzden organizasyonlarböyle bir ortamda hayatta kalabilmek için bilgi yönetimi kabiliyetlerinigeliştirmelidirler. Bu aynı zamanda bilgi kaynaklarını elde etmede ve kullanmadaorganizasyonun yeteneğini arttıracak insan kaynakları yönetimi sistemlerigeliştirmeyi de gerektirmektedir. Bu çalışmada, bilgi ekonomisi, bilgi yönetimikavramları ve bilgi yönetimi sürecinde bilgi yönetimi ile insan kaynakları yönetimifonksiyonları arasındaki ilişkiler incelenmiş ve lojistik sektöründe faaliyet gösterenfirmaların insan kaynakları yöneticileri arasında bilgi yönetimi ve seçme yerleştirmearasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern organizations face a constantly changing environment. The globalknowledge economy entails new markets, new products, new competencies and newways of thinking about business organizations. Nowadays knowledge is mostpowerful resouce of companies. Therefore organizations have to develop knowledgemanagement capabilities to survive in such an environment. That also requiresdeveloping a human resources management system that enhances the organization?sability to gain and use knowledge resources. In this thesis, the concept of knowledgeeconomy, knowledge management and in knowledge management process therelation of knowledge management and human resources management functions hasbeen examined and a research has been conducted about relations betweenknowledge management and search selection among HR executives on the firmsoperating in logistics sector.