İşyerlerinde psikolojik yıldırma olgusu ve konuya ilişkin bir araştırma
The mobbing phenemınen at workplaces and the research related to the subject
- Tez No: 215521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma psikolojik yıldırma olgusunu incelemeyi ve psikolojik yıldırmadavranışlarının sıklığıyla verimlilik karşıtı davranışlar sergilenme sıklığı ilişkisiniortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda özel, kamu ve üniversitehastanelerinde çalışan sağlık personeli üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiş veçalışanların psikolojik yıldırmaya maruz kalma sıklıkları ve bunun verimlilik karşıtıdavranışlar sergileme sıklığı ile ilişkisi saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmasonuçlarına göre psikolojik yıldırma davranışlarının verimlilik karşıtı davranışlarsergileme sıklığı ile anlamlı düzeyde ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of mobbing is examined and the relationship between thefrequencies of being mobbed and showing counter productive behaviors areinvestigated. To this end, a research was conducted on health employees working inprivate, public and university hospitals and the relationship between the frequenciesof being mobbed and showing counter productive behaviors were analyzed.According to the results, there was a significant relationship between the frequencyof being mobbed and showing counter productive behaviors.