Merkez bankaları:Bağımsızlığı ve makro ekonomik sonuçları
Central banks: Independence and macroeconomic results
  1. Tez No: 215531
  2. Yazar: CANAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAKAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Birçok ülkede parasal otorite merkez bankası olarak adlandırılır. Bankaların bankasıolarak bir merkez bankası, ulusal para politikasının uygulanmasından sorumludu,para arzını kontrol eden bir bankadır.Merkez bankasının asıl rolünün ne olduğu ya da olması gerektiği halen bir tartışmakonusudur. Bazı görüş sahiplerine göre; para politikası ulusal ekonomik politikanınayrılmaz bir parçası olduğu için mali politikalarla beraber düzenlenmelidir, vemerkez bankası da hükümete karşı sorumludur. Bu nedenle merkez bankasınınözerkliği para ve maliye polikasının başarısına zarar verir.Diğer bir yandan, seçim kazanmak için enflasyona karşı mücadeleye engel olan dargörüşlü politikacılar olduğu için, hükümete bağlı merkez bankasının yüksekenflasyona yol açan para fazlalığı yarattığı düşüncesi de vardır. Bu gerçektendolayıdır ki, bir merkez bankası özerkliğe sahip olmalıdır.Sonuç olarak vardığımız kanı şudur ki; merkez bankası hükümetten bağımsızolmalıdır.Türkiye açısından bir değerlendirme yapacak olursak, TC Merkez Bankası'nınkendisine özerklik veren yeni bir yasaya ihtiyacı vardır. Bu yeni yasayla MerkezBankası tıpkı Arjantin örneğinde olduğu gibi sadece fiyat istikrarından sorumluolmalıdır.
Özet (Çeviri)
The monetary authority in most countries is called the central bank. As a bank forbanks, a central bank is responsible for the execution of national monetary policy andcontrol over the money supply rests with a central bank.The status of central bank is a source of continuous controversy. Some writers saythat because monetary policy, an integral part of national economic policy should becoordinated along with fiscal policy, a central bank should be responsible togovernment. By this token, the central bank?s authonomy is harmful in respect of thesuccess of monetary and fiscal policy.On the other hand, there is another thought that as shortsighted politicians hinder thefight against inflation in order to get elected, a central bank, dependent on thegovernment, may create excessive money leading to higher inflation. Because of thisfact, a central bank should have autonomy.For we share the view that a central bank should be independent from government,we think a new central bank act is needed in order to give authonomy to the centralbank should only be in charge of price stabilizationin Turkey like in Argentina.