Macroprudentials: Separate from monetary policy or part of it ?
Makroihtiyati tedbirler: Para politikası ile veya ayrı ?
- Tez No: 319522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN SAYEK BÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Para politikasının uygulanması açısından merkez bankalarının bağımsızlığı üzerinde birçok araştırma yapılmış iken, diğer bir önemli konu olan merkez bankasının bankalar üzerindeki denetimsel yapısı üzerine çok fazla yoğunlaşılmamıştır. Son dönemlerde, özellikle küresel finansal krizi müteakip, politika belirleyiciler ve akademisyenler tarafından bu konuya artan bir ilgi mevcuttur. Krizin makroekonomik sonuçları ciddi olduğu için, makro-ihtiyati tedbirler yeniden gözden geçirilmek üzere dikkate alınmakta. Bu çalışmada ilk olarak mikro- ve makro-ihtiyati tedbirlerin amaçları kısaca açıklanacaktır. Sonrasında, ayrı ve birleşik fiyat istikrarı ve finansal istikrar sorumlulukları içeren dinamik stokastik genel denge modeli kullanılacaktır. Dinamik stokastik genel denge modeli çerçevesinde iki otoritenin ayrı veya birleşik olduğunu saptamak çok açık olmasa da politika araçları üzerinden analiz yapılmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki merkez bankası konjonktür dalgalanmalarını sakinleştirmek ve temel göstergelerin varyanslarından hesaplanan refah kaybını azaltmak için finansal istikrarı dikkate almalıdır.
Özet (Çeviri)
The structure of central bank in bank supervision is an important issue on which there is not much focus whereas the independence of central banks for the implementation of monetary policy is well investigated. Recently, especially after the financial crisis, there is an increasing attention from policy makers and academicians about financial regulation and monetary policy responsibility issue. Since the crisis turned to have severe macroeconomic consequences, the financial supervision issue is taken into consideration to revise. In this paper, first I briefly explain the policy objectives of both macro- and microprudential regulations. Then, I use a dynamic stochastic general equilibrium model which include separated and integrated responsibilities of financial stability and monetary policy. As macroprudential policy tool, time varying capital requirement ratio is used. Under a DSGE framework, it is hard to see the separation of regulators, however the analyses is done in terms of tools. The results imply that incorporating the central bank into financial stability considerations can help smooth business cycle fluctuations, and decreases the loss resulting from variances of main indicators.