Üniversite öğrencilerinin kullandıkları spor ayakkabılarına ilişkin marka kişiliği algılarındaki farklılıkların belirlenmesine yönelik bir pilot araştırma
Determining university students? brand personality perceptions and differences at their perceptions of sport shoe brands they use
- Tez No: 215540
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hızla değişen piyasa koşulları altında rekabet etmek isteyen işletmeler, tüketici ihtiyaç ve beklentilerindeki değişimin farkına varmak ve bu gelişime ayak uydurmak zorundadır. Müşterilerine sundukları ürünlerin, hizmetlerin nasıl algılandığını bilmeleri ve sahip oldukları markalarının yönetimini buna göre planlamaları gerekmektedir. Günümüz tüketicilerinin tercih edip kullandıkları markalar ile kendilerini özdeşleştirdikleri gerçeğinden hareketle marka yönetimi stratejilerinde marka kişiliğine ayrı bir önem verilmelidir.Bu pilot çalışmada, spor ayakkabı pazarında hedef pazar bölümü üniversite öğrenimi gören tüketiciler olduğunda, tüketicilerin kullandıkları spor ayakkabı marka kişiliklerine ilişkin algılamaları ve bu algılarına ilişkin farklılıkları belirlenmek istenmiştir. Pilot araştırma kapsamında seçilen markalar için bir anket uygulanmış ve test edilmek istenen hipotezler ilgili istatistiki analizlere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Companies which want to compete in a rapidly changing market environment, have to be aware of diversifications in consumer demands, expectations and have to conform these disclosures. They require to know how consumers perceive their products, services and to implement brand management strategies considering these perceptions. To the fact that today?s consumers are identifying themselves with the brand they choose and use, companies require to make a point of brand personality composing.In this pilot study, young consumers who are studying university, are designated as target market group in sport shoe market. The research aims to determine young consumers? brand personality perceptions and differences at their perceptions of sport shoe brands they use. A public survey was conducted for the specific brands of pilot research and the hypothesis were tested using statistical analysis.