Bilişim sistemlerinin lojistik yönetiminde etkin kullanımı ve buna ilişkin bir uygulama
The effective usage of information systems in logistics management and an application
- Tez No: 215588
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Rekabetçi pazar koşullarında, lojistik firmalarının değişikliklere uyum sağlayabilmek ve rekabet üstünlüğü kazanabilmek için iş akışlarını düzenleyerek kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmaları gerekmektedir. Bu sebeple bilişim sistemlerini etkin olarak kullanabilmeleri oldukça önemlidir. Çalışmanın birinci bölümünde bilişim sistemlerinin kaynakları ve faaliyetleri açıklanarak kullanılan bilişim sistemleri tipleri anlatılmış ve üretilen bilgilerin stratejik kararlara dönüştürülmesi için kurulması gereken bilgi yönetim merkezlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde lojistik kavramı ele alınarak lojistik yönetiminin faaliyetlerine ilişkin bir literatür çalışması yapılmıştır. Üçüncü bölümde lojistik bilişim sistemleri adı altında lojistik faaliyetlerde kullanılan bilişim sistemleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise ?Lojistik Firmalarında Bilişim Sistemlerinin Etkin Olarak Kullanımı?na ilişkin araştırmanın istatistikleri ve analizleri yer almaktadır. Son olarak beşinci bölümde çalışmanın sonuçları ve bu sonuçlardan yola çıkılarak yapılan öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the growing competitive markets, logistics firms must use their resources in an efficient manner by organizing their work flows in order to gain competitive advantage and fit to changes in business environment. To reach this objective it is significant to use their information systems effectively. In the first chapter of the study, the elements and the activities of the information systems are explained and the types of the information systems are defined. At the end of first chapter, `The Knowledge Management Centers, which used to convert the information in to a strategic decision, are discussed. In the second chapter, there had been made a literature search was conducted about the logistics concept and the activities of the logistics management. In the third chapter, by the name of Logistics Information Systems, the main element of logistics process was studied in a detailed way. In the fourth chapter, the statistics and the analyses of the research that is about the ?The Effective Usage of Logistics Information Systems in the Logistics Firms?, is stated. At the end of the study in the fifth chapter, the results of the study and the offers from these results are given.