Pornografideki kırılma: Elfride Jelinek ve Michael Haneke
The breakage of pronograpy : Elfride Jelinek and Michael Haneke
- Tez No: 215616
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yazınsal ve görsel dil kültürümüzün ve toplumumuzun içine çok yönlü bir şekildeyerleşmiş, toplumsal her alanda etkisini gösteren fenomenlerdir. Bu araştırmada, bu ikifenomene bilimsel bir şekilde yaklaşarak, her iki ifade biçiminin üzerinden `Pornografi'kavramının tanımı yapılmaya çalışılmaktadır. Sözü edilen pornografi, imgeye özgü birkavram olarak ele alındığında yayıldığı düzlem hayatımızı saran bizi her an takip eden,baktığımız her imgede karşımıza çıkan bir genişliğe ulaştı. Konuyu, dili ve öyküsü gereğiuygun görülen bir roman ve uyarlaması olan film üzerinden irdelemek, çalışma alanınıdaraltıp, özel olarak sanattaki karşılığını ve yerini göstermek, düşünceleri daha anlaşılır halegetirip somutlaştırmayı sağlamaktadır. Çalışmanın sonunda ulaşılmak istenen nokta, Piyanistromanı ve filmi üzerinden durduğumuz noktayı kaydırıp, imgeler dünyasının kendi içindenfarklı olanı ve bu farklı olanı yaratan bakışı, yakalamaktı.
Özet (Çeviri)
Literature and visual expression are phenomena, present and effective in culture andsociety in various aspects. This study aims a scientific approach the two phenomena andendeavors to define the concept ?Pornography? in two forms of expression mentionedpreviously. When ?Pornography? tackled as a concept peculiar to image, this plane hasreached to a widespread area where it besieges our lives, follows us and presents itself onevery image that is beheld. To examine the subject through a suitable novel and its adaptationto film restricts the space of study, thus enables the researcher to point at its place in art andto concretize the ideas by making them more comprehensible . During the process of locatingPornography it was inevitable to relocate the subject and the object; examining the relationbetween the two resulted in discovering the fact that ?to look? and ?look? would take plpacein two different worlds. Thus, many concepts in the survey has been used in new meaningsystems. The aim of the survey was ,through the novel and film ?Pianist? to sort out the?different? among the universe of images and the element which creates this ?different? byrelocating the standing point.