İlköğretim matematik dersinde bilgisayar destekli eğitimin kullanımın tarihsel gelişimi
Historical development of using computer based education in primary mathematics
- Tez No: 215669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada; bilgisayar destekli eğitimin ilköğretim matematik dersinde kullanımı; bilgisayar destekli eğitimin matematik dersinde kullanım düzeyi, kullanılan eğitim yazılımı türleri, öğrenmeyi kolaylaştırma ve eğitim programında yer alma düzeyi açısından tarihsel gelişim sürecinde incelenmiştir.Araştırmada eğitim teknolojisi, öğretim teknolojisi, bireysel öğretim teknolojisi ve programlı öğretim ilkelerinden bahsedilmiştir. Bilgisayar destekli eğitim ile ilgili olarak birçok tanıma yer verilmiş, dikkat edilmesi gereken noktalar ile bilgisayar destekli eğitimin faydaları ve sınırlılıkları, bilgisayar destekli eğitim yazılımları hakkında bilgi verilmiştir. İlköğretim matematik dersinin hedefleri ve kullanılan yöntemler de araştırma içerisinde yer almaktadır.Doküman incelemesinin yapıldığı araştırmada konu ile ilgili olduğu düşünülen veriler kaynak fişleri ve not fişleri kullanılarak düzenlenmiştir. Araştırmalar; bilgisayar destekli eğitimin ilköğretim matematik dersinde kullanımına yönelik birçok yazılımın var olduğunu, bilgisayarın ilköğretim matematik dersinde kullanımının öğrenmeyi kolaylaştırdığını, bilgisayar destekli eğitimin ilköğretim matematik dersi eğitim programlarında yer almaya başladığını göstermektedir.Sonuç olarak; bilgisayar destekli eğitimin ilköğretim okullarında en fazla kullanıldığı derslerden biri matematiktir. Buna karşın ülkemizde bilgisayarın eğitim alanında gelişmiş ülkelere kıyasla düşük oranda kullanıldığı gözlemlenmektedir.Bu araştırmaya göre; bilgisayar destekli eğitim yazılımlarının küresel anlamda incelenmesi ve ilköğretim programına uygun olarak Türkçeye çevrilerek kullanılması gerekli görülmüştür. Ülkemizdeki bilgisayar destekli eğitimin matematik dersi programına uygun materyallerin varlığının, diğer ülkelerin uygulamaları ile karşılaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research; the use of computer based education in primary school; the level of using computer based education in mathematics, kinds of education softwares, are investigated in the aspect of simplifying learning and taking position in historical development.Educational technology, teaching technology individual teaching technology and rules of programmed education is mentioned in research. It contains many explanations about computer based education and informs about limitations and benefits of education and also about the important points. The aims of primary mathematics and the usual methods are also exist in the research.In the research that the document investigation is made; the data that are thought to be related with the subject are organized using source cards and note cards. Investigations show that there exists many softwares for the usage of computer based education in primary mathematics, the usage of computers in primary mathematics simplifies learning and computer based education begins to exist in primary mathematics education syllabus.As a result; mathematics is one of the lessons that uses most computer based education in primary schools. However, it is observed that the use of computer based education in our country is lower comparing to the developed countries.According to this research, investigating computer based education softwares by global means and translating them to Turkish convenient for primary syllabus is necessitated. It is advised comparing suitable materials that exist for mathematics syllabus computer based education in our country to other countries.