L'interpretation de la politique etrangere Americaine pendant et apres la guerre froide selon la theorie de cycle de puissance
Soğuk savaş sonu ve sonrasındaki ABD dış politikasının güç döngüsü teorisine göre yorumlanması
  1. Tez No: 215670
  2. Yazar: ÇETİN ÖNGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN BÜYÜKAKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Uluslararası siyasi sistemin en göze çarpan dinamiklerinden birisi sistem dahilindeki aktörlerin göreceli bir sekilde yükselmeleri ve düsmeleri olarak ortaya çıkmıstır. Tarihi bir perspektifken bakılacak olursa, Atina, Roma, İspanya, Fransa, İngiltere, Sovyetler Birligi vakaları bu gerçegi kusku götürmez bir sekilde gözler önüne sermeye yetecek önemli örnekler olarak degerlendirilebilir. Bu çerçevede ortaya çıkabilecek olan temel sonuç ise bu dinamigin sistemin özünde mevcut oldugu ve, görünmese bile, sürekli bir sekilde isledigi yönündedir. Bu noktadan hareketle, günümüz uluslararası sistemindeki önderlik rolünü üstlenmis olan ABD'nin bu temel dinamikten ne kadar ve ne sekilde etkilendigi sorusu çogu akademisyeni mesgul eden bir konu olarak kendisini göstermistir. Bu çalısma ise, Soguk Savas'ın ortalarından itibaren varlıgı tartısılan ve büyük ölçüde kabul edilen amerikan gücündeki düsüsün daha da somut bir problematik olarak ele alınmasını ve bu durumun Soguk Savas sonrasında devam edip etmedigini Güç Döngüsü teorisi çerçevesinde ortaya koymayı hedeflemektedir. Anahtar kelimeler : ABD Dıs Politikası, Güç Döngüsü Teorisi, Amerikan önderligi.
Özet (Çeviri)
One of the most significant dynamics of the international political system appears as being the relative rises and falls of the systemic actors. From a historical perspective, we can surely consider that the concrete cases of Athens, Rome, Spain, France, England and Soviet Union, inter alias, are sufficiently representative examples to justify this undeniable reality. The final conclusion which results from this, however, would be that this dynamics is inherent to the system and that, albeit out-of-sight, functions continuously. In regard of this point, the question of knowing how much and how the United States, the contemporary leader of the international system, was affected by this dynamics quickly became an alarming subject for the majority of the scholars. By the way, this dissertation which intends to study, in a more concrete manner, the problematic of the relative decline of the American power, which is discussed and substantially agreed at the time of the second half of the Cold War, aims to highlight, via the Power Cycle theory, the question whether this manifest decline continues in the post-cold war era. Keywords : U.S. Foreign Policy, Power Cycle Theory, U.S. Leadership.