Kobilerin finansman sorunları ve bankaların kobilere yaklaşımı: Isparta alan araştırması
Sme's financial problems and banks' method of approach to sme's Isparta case study
  1. Tez No: 215702
  2. Yazar: PERİHAN TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT KÖSEKAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez bankaların KOBİ'lere yönelik finansal destek ve uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde Türkiye gibi gelişen ekonomilerde önemli hale gelen KOBİ'ler, devleşmiş endüstrilerin yerine, hızlı karar verme yeteneğine sahip daha az sermayeye karşın daha yoğun emek kullanımı ile çalışan, yönetim giderleri düşük olan ve böylece ucuz bir üretim gerçekleştiren iktisadi teşebbüsler olmaları ile tercih sebebi haline gelmişlerdir. Ürettikleri değerin ön plana çıkması ile birlikte KOBİ'ler finans kurumlarının başlıca çalışma alanlarından biri haline gelmişlerdir. Bu tez çalışmasında KOBİ'lerin ekonomideki rolü ve finansman sorunları ele alınmış, bu amaçla Isparta İli'nde bu tür firmaların finansman sorunları ve bankaların bu sorunlara yönelik uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims researching financial supports and applications for SMEs. Today, instead of giant industries, SMEs having gained importance in the developing economies like in Turkey, become advantageous being economic enterprises having the capability of quick adjudication, working with less capital but more intense labor and having low cost of administration and thus having cheap production. In this study SME?s role in the economy and its financial problems and for this purpose financial problems of such kinds of companies and applications for the problems of these banks in Isparta were dealt with.