Türkiye'de ve dünyada müzik endüstrisinin mevcut durumu:Bir araştırma
Music industry in Turkey and in the world: An investigation
- Tez No: 215718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin müzik endüstrisine etkilerini incelemektir. Teknolojik yenilikler müzik endüstrisi için olumlu gelişmeleri beraberinde getirirken, belli başlı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Müzik endüstrisinde hızla meydana gelen gelişmeler sonucunda, tüketicilerin dijital müzik dosyalarına yasal ve yasal olmayan yollardan erişim eğiliminde artış görülmüştür. Bunun sonucunda, geleneksel yollarla dinleyicilere ulaştırılan fiziksel müzik albümlerine olan talepteki azalış eğilimi ortaya çıkmıştır.Bu çalışmada, dünyada ve Türkiye'de müzik sektörünün mevcut durumu incelendikten sonra, fikri mülkiyet hakları ve korsalık eylemi hakkında bilgiler sunulmuştur. Daha sonra dijital müzik kavramı üzerinde durulmuş, dünyada ve Türkiye'de fiziksel, dijital ve toplam müzik satışları incelendikten sonra belli başlı ülkelere ait toplam müzik satışları için beş yıllık projeksiyonlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate the impact of Information Technologies on music industry. While technological developments bring positive experiences to the industry, it also leads to some negative incidents. As a result of tremendous developments in the music industry, the tendency of consumers? accessing digital music files from legal and illegal sources has increased. As a result, the demand of physical music albums that are distributed from traditional distribution channels has dramatically decreased.In this study, after examining the music industry in the world and in Turkey, intellectual property rights and the concept of piracy have been discussed. Then, the concept of digital music has been introduced. After discussing physical, digital and total music sales, five years sales projections for selected countries have been investigated.