Hasta güvenliği kültürü ile kalite yönetim sistemi arasındaki ilişkinin analizi
An analysis of the relationship between quality management systems and the culture of patient safety
  1. Tez No: 215753
  2. Yazar: ALİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Günümüz toplumlarının sosyo-ekonomik gelişme düzeylerinin en önemli göstergelerinden birisi de sağlık hizmetlerinin sunumudur. Risk faktörünün yüksek olması nedeniyle, hasta güvenliği kültürünün yerleştirilmesi ve geliştirilmesi, sağlık hizmeti veren kurumların başarısında önemli bir yer tutmaktadır. Güçlü güvenlik kültürleri, bireylere zarar verebilecek hataların önlenmesinde kurum kültürü ile birbirini tamamlayıcı birer unsurdur.Son yıllarda sağlık hizmetlerinin verimli ve kaliteli bir şekilde sunulabilmesi için Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları hız kazanmıştır. Bu çalışmada, hastanelerde uygulanan kalite yönetim sistemlerinin hasta güvenliği kültürü üzerindeki etkisi incelenmiştir. Birinci bölümde sağlıkta kalite ve hastanelerde uygulanan kalite sistemleri, ikinci bölümde kurum kültürü ve hasta güvenliği kültürü üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, hastanelere yönelik yapılan araştırmada elde edilen verilerin analiz ve değerlendirmeleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most imporatant indicators of today?s socio-economic situation is the degree to which a good health service is available to the society in question. And the establishment and development of a patient safety culture within a health services plays an important role in the success of that service in reducing patient risk factors. A strong patient safety culture, that helps prevent mistakes that could threaten lives, when established as part of the existant culture, is beneficial.In recent years the promotion of productive and high-quailty health services through the application of total quality management methods has gained speed. This study investigates the effects of the adoption of quality management sytems in hospitals on the culture of patient safety. The first part of the study focuses on the quality of health and the quality systems applied in hospitals and the second part concentrates on both existant culture and patient safety cultures. In the final part, the results and data analysis from hospitals is discussed.