The use of humor, dream visions and personal recollections as survival strategies in Sherman Alexie's 'Reservation blues' and 'The lone ranger and tonto fistfight in heaven'
Sherman Alexie'nin 'Reservation blues' ve 'The lone ranger and tonto fistfight in heaven' eserlerinde mizah, düş görüleri ve kişisel anıların hayatta kalma stratejisi olarak kullanılması
  1. Tez No: 215777
  2. Yazar: BURCU ERTUĞRUL AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dünya görüşleri farklı olan Avrupalılar ve Kızılderililer ilişkilerinin başından beri birbirlerine ters düşmüşlerdir. Başlangıçta ticarete dayalı olan ilişkileri Kızılderililerin acımasızca muamele edildiği ve kullanıldığı bir ilişki haline dönüşmüştür. Kızılderililer Avrupalıların hem iç hem de dış kolonileştirme ve asimilasyon metotlerına maruz kalmışlardır. Karşılığında, asimilasyonu ve kolonileşmeyi engellemek için tepki vermişlerdir; kabile kimliklerini ve değerlerini korumak için çoğunlukla mücadele etmişlerdir, ve kabilesel miraslarını içeren hayatta kalma stratejileri geliştirmişlerdir. Bu bağlamda Sherman Alexie'nin iki eseri Reservation Blues ve The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven beyazların baskısından acı çekmiş ve hayatta kalma mücadeleleri yaşamlarının bir parçası olmuş Kızılderili karakterleri sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Alexie'nin eserleri üzerine yoğunlaşarak Kızılderililerin aynı zamanda dünya görüşlerinin önemli bir bölümü olan düş görülerini ve hayalleri, bastırılmış ve doyuma ulaşmamış isteklerini telafi etmekte nasıl kullandıklarını, aynı zamanda mizahı rezervasyon hayatını daha katlanılabilir kılmak için nasıl kullandıklarını açığa çıkarmak ve göstermektir.Kızılderililerin beyazların baskısını yıkmak için çeşitli stratejilerle hayat mücadelesi vermesini göstermek amacıyla, ilk olarak rüyaların, görülerin, hayallerin ve mizahın hayatta kalma yöntemleri olarak önemini inceledim. Sonrasında, bahsi geçen hayatta kalma stratejilerinin Reservation Blues ve The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven eserlerindeki yansımalarını araştırdım.
Özet (Çeviri)
Different in worldviews, Europeans and American Indians have opposed each other since their early contacts. Their dealings with each other, which were based on trade at first, have transformed into a relationship in which American Indians are brutalized and exploited. American Indians have been exposed to both internal and external colonization and assimilation methods of Europeans. In response, they have reacted to avoid assimilation and colonization; they have mostly struggled to keep their tribal identity and values, and they have developed survival strategies embracing their tribal heritage. In this respect, Sherman Alexie?s two works Reservation Blues and The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven present American Indian characters who have suffered from the oppression of whites, and their survival strategies that have become a part of their lives. The aim of this study is to reveal and demonstrate, by focusing on Alexie?s works, how American Indians use dream visions and imaginations, which are also essential parts of American Indian worldview, to compensate for their suppressed and unfulfilled wishes; in addition, how they use humor to make reservation life bearable.With the purpose of representing American Indians? struggle to subvert white-dominance with varying strategies, firstly, I analyze the significance of dreams, visions, imaginations and humor for American Indians as the means of surviving. Subsequently, I explore the reflections and evidences of these mentioned survival strategies in the works Reservation Blues and The Lone Ranger and Tonto Fistfight in Heaven.