Yeni bir maliyet yaklaşımı olarak dağıtılmamış maliyetlerin yönetimi yönteminin geleneksel maliyet yönetimi yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparision of as a new cost system non allocated costs management with traditional cost managagement systems
- Tez No: 215813
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Net Maliyet Dinamikleri temelde alt sınır maliyet dinamiklerine dayalı bilgi sağlayan bir dağıtımsız maliyet yönetimi sistemidir. Alt sınırı temel alarak, NMD karar alıcılara geçmişteki, bugünkü ve gelecekteki faaliyetlerin işletmenin alt sınırına olan etkilerini anlamaları için bilgi ve araçlar sunar. Ulaşılmak istenen alt sınırları garanti ederek ve maliyetleri dağıtmadan, işletmenin üstlendiği projeler hakkında nasıl verimli öneriler yapılabileceğini gösterir. Bir fabrika yöneticisinin yaklaşımının işletme açısından neden daha iyi olduğunu muhasebe ölçülerinin aksine alt sınırlara dayalı olarak açıklar. Karar alıcılara işletmelerini yönetmede gerekli bilgiyi maliyet dağıtımlarının yarattığı karışıklık olmaksızın sunar.NMD konseptinin de fikir birliği ettiği gibi, pek çok uzman maliyet dağıtım yöntemlerinin iyi çalışmadığını ifade etmektedir. Bu problemin çözümünün genellikle dağıtım modelini tamamen saf dışı bırakmaktansa, daha iyi maliyet dağıtım modelleri yaratmak olduğu düşünülmüştür. NMD işletmenin maliyet dinamiklerini göz önünde bulundurarak ve alınan her kararın alt sınıra olan etkisinin bilinmesini sağlayacak şekilde alt sınır maliyet dinamiklerine dayanan araç ve ölçümler geliştirerek çözüm yaratır. NMD dağıtım temelli maliyet muhasebesinin tamamlayıcısı değildir. Aksine NMD bu yönetemlerin kullanılmaması anlamına gelir. Bu çalışma NMD konseptini ve işletmenin alt sınır maliyet dinamiklerinin anlaşılmasını sağlayan NMD ölçülerini tanıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Explicit Cost Dynamics is a nonallocation cost management system that provides cost information based purely on bottom line cost dynamics. With the bottom line as a basis, the implementation of ECD strives to provide decision makers with the relevant tools and information to understand the bottom line impact of past, current and future activities. It provides explanations regarding how to effevtively bid on projects without allocating and stil ensure the desired bottom line. It explains why a plant manager?s approach is beter for the company from a bottom line even though the accountant?s measures suggested otherwise. It provides decision makers with the necessary information to operate their organizations without the confision created by allocating costs.As ECD consept agrees, many scholars have suggested that allocation does not work. The solution however often has been to create beter allocation models rather than to eliminate the model altogether. ECD will provide solutions by looking at the cost dynamics of an organization and building tolls and measures around bottom line cost dynamics to ensure that the bottom line impact of every decision made will be known. ECD is not mean to be a compliment to allocation based accounting. It is meant to eliminate it. This study is an introduction to the ECD concept anda associated measures that will allow for more insight into the bottom line cost dynamics of the organization.