Azadirachta indica bitkisinin sekonder metaboliti olan azadiraktin'in lösemi hücre hatlarında proliferasyon üzerine etkisinin araştırılması
The effects of azadirachtin; A seconder metabolite of azadirachta indica, on the proliferation of leukemia cell lines
- Tez No: 453804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Azadiraktin'in insan akut lenfoblastik lösemi (ALL) ve kronik lenfositik lösemi (KLL) hastalıklarında ilaç olarak kullanılma potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Azadiraktin'in ALL ve KLL hücre hatları üzerindeki anti-proliferatif etkileri ve etki mekanizmaları incelenmiştir. Çalışmamızda; MTT, Hoechst / Propidium iodide (HO/PI) boyama yöntemi ve hücrelerin direk sayımı ile Western Blotlama yöntemleri kullanılmıştır. Apopitoz üzerindeki etkileri; APAF-1, kaspaz-9, Bcl-2, Bax, kaspaz-8, nükleer faktör κB, aktif kaspaz-3 düzeylerine bakılarak gösterilmiştir. Hücre döngüsü üzerine olan etkileri için siklin D1, Rb, siklin A, siklin B1 ve p53 proteini düzeylerine bakılmıştır. Tübülin formasyonu üzerindeki etkileri için α-tübülin ve asetile – α-tübülin düzeylerine bakılmıştır. Bulgular: Azadiraktin'in Kaspaz 3, Kaspaz 8, Kaspaz 9, APAF-1, Bax ve IκB-α düzeylerinde artış ile birlikte Bcl-2, NFκB-p105, NFκB-p50 ve NFκB-p65 düzeylerinde azalma sonucunda apoptotik uyarımı artırdığı; p53, p21, ve Rb proteinlerinde artış ile birlikte Siklin A, Siklin B1, Siklin D1 ve PCNA düzeylerinde azalma sonucunda hücre döngüsünü yavaşlatıcı / kırıcı etki gösterdiği, hem ALL hem de KLL hücre hatlarında doz bağımlı etkilere sahip olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Bu sonuçlar Azadiraktin'in tedavi protokolüne yardımcı ve özellikle nüksleri önleyici bir ilaç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to research the therapeutic potential of Azadirachtin in human acute lymphoblastic leukemia (ALL) and chronic lymphocytic leukemia (CLL) deseases. Materials and Methods: In this study; MTT, Hoechst / Propidium iodide (HO/PI) painting methods, directly cell counting and Western Bloting had been used. For the effects on apoptosis; levels of APAF-1, caspase-9, Bcl-2, Bax, caspase -8, nuclear factor κB, active caspase-3, for the effects on cell cycle; levels of cyclin D1, Rb, cyclin A, cyclin B1 and p53, for the effects on tubulin formation; levels of α-tubulin and acetylated – α-tubulin proteins had been determined. Results: Azadirachtin stimulates the apoptotic pathway by increasing the levels of caspase 3, caspase 8, caspase 9, APAF-1, Bax, IκB-α and degreasing Bcl-2, NFκB-p105, NFκB-p50, NFκB-p65 levels. Azadirachtin has retarder / breaker effects on cell cycle by increasing the levels of p53, p21 and Rb and degreasing the levels of cyclin A, cyclin B1, cyclin D1 and PCNA levels. Azadirachtin exposes this effects on ALL and CLL cells dose dependently. Conclusions: This results shows that Azadirachtin can be a part of the treatment protocol of ALL and CLL deseases, especially can be used as a drug which is an inhibitor for the recurrenses.