Azadirachtin a ve Cyromazine preparatlarının domates (Lycopersicumesculentu Mill.)' te zararlı olan Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera:Gelechiidae) (Domates güvesi)'nın larvalarına etkisi
Effect of Azadirachtin a and Cyromazine larve of the tomato leafminer Tuta absoluta (Meyrick, 1917) (Lepidoptera:Gelechiidae) on tomato (Lycopersicon esculentum Mill.)
- Tez No: 444067
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Şanlıurfa ilinde açıkta yetiştirilen domateste zararlı olan Tuta absoluta(Meyrick) (Lepidoptera : Geleciidae) (Domates güvesi)'nın larvalarına etkinliğini ve Azadirachtin a ve Cyromazinepreparatlarının zararlının populasyon yoğunluğunu düşürmedeki rolünü belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Çalışma 2014 yılında Şanlıurfa ilinde Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nin Eyyübiye kampüsünde bulunan deneme alanlarında, tesadüf blokları deneme deseninde yürütülmüştür. Kontrol, biyolojik preparat ve kimyasal preparat olmak üzere toplamda 3 uygulama ve her uygulama 3 tekerrürle yapılmıştır. Kurulan denemede, yapılan kontroller sırasında, ekonomik zarar eşiği dikkate alınarak zararlının yumurta, larva, pupa veya ergininden toplam üçer adet görüldüğü dönemde, kontrol grubu haricindeki bloklara, preparat uygulaması başlatılmıştır. Zararlının, ekonomik zarar eşiğine ulaştığını tespit etmek ve preparat uygulamasına karar verebilmek için haftalık yapılan gözlemin yanı sıra zararlının, ergin popülasyon takibinde de temmuz ayının ilk haftası, delta tipi eşeysel çekici feromon tuzağı asılmışve ilk erginler bu ayda yakalanmıştır. Larva bulaşıklık oranı ise ergin popülasyon yoğunluklarının artış gösterdiği haftadan itibaren haftalık yapılan yaprak sayımlarında tespit edilmiştir. Ergin popülasyonu haftalık sayımlarda temmuz, ağustos ve eylül ayında artarak maksimuma ulaşmış ve larvalar temmuz ayının ilk haftasında görülmüştür. Biyolojik ajan içeren preparat, karık usulu sulamayla, kimyasal preparat, düşük basınçlı el pülverizatörüyle uygulanmıştır. Kimyasal preparat kullanılması esnasında, bloklar arası bulaşma olmaması için koruyucu plastik set konulmuştur. Yapılan uygulamalar sonucunda, tespit edilen canlı ve ölü larva sayıları ilaçların etkinliğini belirlemede bir ölçüt kabul edilmiştir ve bu yapılan LSD testi ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we intended to determine the effect of Azadirachtin a and Cyromazine on larvae of the tomato leaf miner Tutaabsoluta (Meyrick) (Lepidoptera : Gelechiidae) on field grown tomatoes. The study was conducted at research plots of HarranUniversity, College of Agriculture near EyyubiyeCampusinSanliurfa province in 2014. The experiment was complete randomized block design with 3 replicates. The treatments were control, Azadirachtin andCyromazine, Azadirachtin a was applied through a drip irrigation and Cyromazine was applied with a low pressurized hand-held sprayer. The applications were made when the pest abundance reached the economic threshold (3 larvae /10 plants). At each plot 10 tomato plants were examined weekly and pesticide applications were repeated when the action threshold is reached. Pesticide applications repeated 6 times throughout tomato growing season. Adult tomato leaf miner populations were observed with Delta sexual pheromone traps starting at the beginning of July.Tomato leaf miner adults were detected in July and larvae were found in the first week of August. Adult populations continuously increased in July, August and September and reached the highest (level). The pest populations were checked after applications and effect of the treatments were determined according to the pest(abundance)