İki safhalı örnekleme yönteminde ortalama tahmin edicileri
Mean estimators in two phase sampling
- Tez No: 216151
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA ÇINGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, iki safhalı örnekleme yöntemi tanıtılmış ve bu örnekleme yönteminde kitle ortalaması tahmini için önerilen çeşitli oransal ve regresyon tahmin ediciler incelenmiştir. Aynı zamanda bu tahmin edicilerin yan ve hata kareler ortalamaları elde edilmiştir. Önerilen tahmin ediciler birbirleriyle karşılaştırılmış ve hangi koşullar altında hangi tahmin edicilerin etkin oldukları araştırılmıştır. Sayısal örnekte, Milli Eğitim Bakanlığı verileri kullanılmıştır. 2006 yılında ÖSS'ye göre yerleşen öğrenci sayısı ilgilenilen değişken (y), ortaöğretimdeki okul sayısı ilk yardımcı değişken (x), ÖSS hazırlık dersane sayısı ikinci yardımcı değişken (z) olarak alınmıştır. Önerilen tahmin ediciler için yan ve hata kareler ortalaması hesaplanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, sayısal örneklerde elde edilen sonuçlara bağlı olarak tahmin edicilerin etkinlikleri ile ilgili tartışma ve yorumlar yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İki safhalı örnekleme yöntemi , ortalama, oransal tahmin edici, regresyon tahmin edicisi, yardımcı bilgi, etkinlik, yan, hata kareler ortalaması.
Özet (Çeviri)
In this study, two phase sampling is introduced and various mean estimators are studied. Also bias and mean square error of these estimators are obtained. Estimators are compared with each other and the efficient conditions are investigated for these estimators. In numerical example, the data, which are taken from Ministry of National Education, are used. y study variable is the number of students who achieved to enter the university by OSS exam in 2006, x auxiliary variable is the number of high schools and z auxiliary variable is the number of preparation courses for OSS exam. Bias and mean square error are calculated for these estimators. In the last section of the study, discussions and interpretations are given related to mean square error and efficiencies of the estimators based on the results of the numerical example. KEY WORDS: Two phase sampling, mean, ratio estimator, regression estimator, auxiliary information, efficiency, bias, mean square error.