Deprem şiddetinin internet iletişim sistemiyle saptanması
Calculation earthquake intensity distribution via the internet
- Tez No: 216565
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Depremden etkilenen bölgelerin hızla belirlenmesi deprem anı ve sonrası afet yönetimçalısmalarının etkili bir biçimde yapılabilmesi açısından önemlidir. Bir depremin hissedilmealanı ve olası hasar dagılımı hızlı olarak, kuvvetli yer hareketi kayıtçıları ilebulunabilmektedir. Ancak Türkiye'nin her yerinde deprem hissedilme alanını veya diger birdeyisle makrosismik bölgeyi detaylı olarak verebilecek sayı ve kapsamda kuvvetli yerhareketi kayıtçıları agı ne yazık ki istenen düzeyde degildir. Bu çalısmada, bir depreminhemen sonrasında deprem siddet haritasının olusturulabilmesi için İnternet tabanlı biralgoritma gelistirilmistir. Bu algoritma sayesinde, çevrimiçi deprem siddet anketi web sitesiüzerinden toplanan gözlemlerle, deprem CII (Community Internet Intensity-İnternet Siddeti)(Wald, ve dig., 1999) siddet degerleri hesaplanmaktadır. Uygulama olarak 17 Agustos 1999İzmit Depremi için İstanbul İl sınırların içerisinde Mahalle bazında CII degerleri elde edilmisve yorumlanmıstır. Ayrıca 17 Agustos 1999 İzmit Depremi'ni kaydeden Kuvvetli YerHareketi (Strong Motion) kayıtçılarının en yüksek ivme degerlerine, Siddet-PGA (Wald vedig.,1999b) dönüsümü uygulanmıstır. Bu degerler gözlemlerden elde edilen CII degerleri ilekarsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Rapid determination of earthquake-affected area is important for hazard management andrecovery studies. Felt area and estimated damage distribution of an earthquake is determinedwith widely deployed Strond Motion Networks rapidly. The Strong Motion Networks is verylimited in terms of instrument quality and number. In this study, Internet based algorithm isdeveloped to determine intensity map rapidly. This algorithm provides intensity values thatare calculated from online earthquake intensity questionnaires on web site. CII (Wald et all.,1999) method has been used to determine the intensity values on district (Mahalle) base. TheCommunity response by means of web site questionnaire was evaluated to obtain the intensitymap in Istanbul Metropolitan Area due to 17 August 1999 Izmit Earthquake. PGA (PeakGround Acceleration) values in limited number of Strong Motion records in 17 August 1999Izmit Earthquake is transformed to CII Values via PGA-Intensity transformation (Wald,1999b) and compare with CII map which is calculated from online earthquake intensityquestionnaires on web site.